Летни олимпийски игри 1960 г. в Рим

17-те летни олимпийски игри се провеждат в Рим през 1960 г. от 25 август до 11 септември. Четири години по-рано италианската провинция Кортина д'Ампецо вече беше домакин на Зимните олимпийски игри, но лятото се проведе за първи път, така че италианците бяха посрещнати с голям ентусиазъм.

На летните олимпийски игри през 1960 г. присъстват 5338 спортисти от 83 държави. Олимпийският огън бе запален от 18-годишния бегач Джанкарло Парис, който беше избран за победител в кроса, проведен сред млади италиански спортисти. Президентът на Италия Джовани Гронки изнесе реч на церемонията по откриването на игрите.

Според резултатите от XVII летни олимпийски игри националният отбор на СССР зае първо място по брой награди в отборното класиране. Състезателите от Съветския съюз спечелиха 43 златни, 29 сребърни и 31 бронзови медала. Второто място отиде при олимпийците от САЩ - 34 златни медала, 21 сребърни медала и 16 бронзови медала. Домакините на олимпийските игри се изкачиха на третото стъпало, като спечелиха 13 златни, 10 сребърни и 13

бронзови награди, което беше несъмненият успех на италианските спортисти.

На олимпийските игри в Рим съветските спортисти се представиха много добре, като спечелиха 15 от 16 медала в художествената гимнастика. Гимнастичката Лариса Латинина получи 6 награди - три златни, две сребърни и една бронзова.

Щангистите, представящи Съветския съюз, се представиха отлично. Юрий Власов бе обявен за най-добър спортист на годината. По време на състезанието той постави олимпийски рекорди и в трите движения за състезатели в тежка категория. В чисто и безразборно положение, поставените от него рекорди бяха и световни рекорди.

Гребецът Вячеслав Иванов повтори успеха си в Мелбърн, спечелвайки златен медал на соло. Другите ни гребци също са били успешни. Олег Голованов и Валентин Борейко от Ленинград първи завършиха дистанцията в двуредово гребане. Московчанката Антонина Середина спечели два златни медала по каяк. Каноистите от Беларус Леонид Гейштор и Сергей Макаренко спечелиха състезанието на 1000 метра.

Най-добрите в лека атлетика при жените бяха: Людмила Шевцова (Днепропетровск) - в състезанието на 800 метра; Ирина Прес (Ленинград) - 80 метра с препятствия; Вера Крепкина (Киев) - скок на дължина; Тамара Прес - хвърляне на гюле; Нина Пономарева - хвърляне на дискос; Елвира Озолина - хвърляне на копие. Без изключение всички съветски спортисти, които спечелиха Олимпиадата, поставиха нови олимпийски рекорди.

Церемонията по закриването на летните олимпийски игри през 1960 г. в Рим се проведе в присъствието на 90 000 зрители, които поздравиха знаменосците със знамената на страните, участващи в събитието. Прощални речи, военен оркестър, тържествен марш, бавното гасене на олимпийския огън - така Олимпийските игри в Рим останаха в историята.