Летни олимпийски игри 1912 г. в Стокхолм

Петите летни олимпийски игри през 1912 г. се провеждат в Стокхолм от 6 до 27 юли. Столицата на Швеция е избрана за домакин на Игрите на сесията през 1904 г. на Международния олимпийски комитет (МОК) в Берлин.

Тържественото откриване на игрите на Петата олимпиада се състоя на 6 юли 1912 г. на Кралския стадион. На церемонията по откриването присъстваха шведският крал Густав V и Пиер дьо Кубертен. Трибуните на стадиона, които могат да побират 32 хиляди зрители, бяха претъпкани докрай.

В състезанието участваха 2407 спортисти от 28 държави. Провеждаха се състезания в 14 вида спорт, което донякъде отстъпваше на броя на дисциплините от предишната олимпиада, но общият брой състезания се увеличи. Петобойът за първи път се появи в олимпийската програма, за първи път имаше състезания по плуване сред жените. Именно на Олимпиадата в Стокхолм класическите дисциплини бяха включени в състезателната програма - щафети 4 х 100 и 4 х 400 метра, както и бягане на 5000 и 10000 метра.

Състезанието се проведе в много напрегната борба, но в много спортове фаворитите веднага бяха определени. И така, в състезанието на 800 метра нямаше равен на американците - Джеймс Мередит, Мелвин Шепърд и Ира Давънпорт.

В надпреварата на 5 км се разигра драматична борба между финландеца Ханес Колехмайнен и французина Жан Буен. Победата беше предсказана за френския бегач, който постави нов световен рекорд в предварителната надпревара. Самият спортист не се съмняваше в победата, вярвайки, че няма достойни съперници. Веднага след старта на състезанието обаче стана ясно, че младият финландски спортист Ханес Колехмайнен няма да му отстъпи. Те пробягаха цялото разстояние крак в крак - ако единият успя да излезе напред, другият веднага го настигна и така седемнадесет пъти. Секунди преди финала французинът успя да изпревари съперника, но в последните метри финландецът го настигна и успя да премине първи финалната линия. Рекордът, поставен преди ден от французина, веднага бе подобрен с 30 секунди, което беше наистина феноменално постижение. На същата олимпиада Ханес Колехмайнен спечели още два златни медала в надпреварата на 10 000 метра и надпреварата на 8 000 метра.

Американците водеха в тласкането на гюле, като Патрик Макдоналд и Ралф Роуз спечелиха злато и сребро. Американците се отличиха и на 110 метра с препятствия, златото спечели Фред Кели.

Състезанията по борба бяха много интересни. Продължителността на двубоите беше ограничена до един час, в случай на равен резултат победителят се определяше по точки. Но на полуфиналите и финалите времето не беше ограничено, в резултат на което битката между руснака М. Клайн и финландеца А. Асикайнен продължи 10 часа. Финландецът спечели. Тъй като го спечели на полуфинала, той веднага трябваше да участва във финалната битка без почивка, която загуби от шведски спортист. Всички протести на финландците и руснаците, които ги подкрепиха, бяха отхвърлени.

На тази олимпиада имаше много такива несправедливи решения. И така, започна да вали по време на състезанието по стрелба. За шведските стрелци организаторите веднага издигнаха балдахин, а спортисти от други страни не бяха допуснати под него. В резултат на това шведите спечелиха седем златни, шест сребърни и четири бронзови медала. Те спечелиха и в общото отборно класиране, като получиха 24 златни, 24 сребърни и 17 бронзови медала.

Победителите бяха наградени на Кралския стадион. След връчването на медалите се проведе банкет, на който присъстваха всички участници в състезанието. Пиер дьо Кубертен говори за необходимостта да се организират следващите олимпиади по още по-организиран начин и да ги отпразнуваме с радост и хармония.