Където се провеждат Зимните олимпийски игри през 1976 г

Зимните олимпийски игри са едно от най-значимите спортни събития в света. В тях участват представители на десетки държави, спортни състезания се излъчват по целия свят. Една от най-ярките в историята на спорта беше Зимните олимпийски игри през 1976 година.

Първоначално беше планирано Олимпийските игри през 1976 г. да се проведат в САЩ в град Денвър. Местните жители обаче се противопоставиха на провеждането му, в резултат на което Олимпийският комитет се оказа в много трудна ситуация, тъй като подготовката на Олимпийските игри отнема повече от една година време. Помогнат от Австрия, която вече беше домакин на Олимпийските игри през 1964 г. в Инсбрук. В резултат на споразумения с Олимпийския комитет, Инсбрук отново беше домакин на Зимните олимпийски игри.

В състезанието взеха участие 1123 души от 37 държави, на игрите бяха представени десет спортни дисциплини: алпийски ски, бобслей, биатлон, кънки, ски скокове, ски бягане, скандинавски комбинирани, санки, фигурно пързаляне, хокей.

Според резултатите от олимпиадата, страните-победителки винаги се определят. На Олимпийските игри в Инсбрук спортисти от Съветския съюз спечелиха убедителна победа, след като спечелиха 13 златни, 6 сребърни и 8 бронзови медала в ожесточена борба. Почетното второ място зае ГДР - 7 златни, 5 сребърни и 7 бронзови медала. Третото място отиде при спортисти от САЩ, те получиха 3 златни, 3 сребърни и 4 бронзови медала.

Феновете запомниха Олимпиадата в Инсбрук с високата интензивност на борбата. Особено драматичен се оказа финалът на състезанието по хокей, в който се срещнаха стари съперници - националните отбори на Съветския съюз и Чехословакия. Въпреки факта, че отборът от СССР беше считан за фаворит, до края на първото полувреме съперникът спечели с резултат 0: 2. През второто полувреме съветските хокеисти успяха да изравнят резултата, но осем минути преди края на третото полувреме спортистите от Чехословакия поведоха отново. И само головете на Александър Якушев и Валери Харламов установиха крайния резултат в мача - 4: 3 в полза на националния отбор на СССР.

Съветските фигуристи също се представиха добре. В кънките по двойки Ирина Роднина и Александър Зайцев спечелиха злато, в танците на лед първите бяха Людмила Пахомова и Александър Горшков.

Сергей Савелев спечели състезанието на 30 км сред скиорите. На 15-километровото разстояние две първи места заеха Николай Бажуков и Евгений Беляев. Друг медал, бронз, беше спечелен в отборната надпревара. Златото заслужено спечелиха състезатели от Финландия. Жените също се отличиха - Раиса Сметанина спечели 10-километровата ски надпревара, а съветските момичета също спечелиха злато в щафетата.

Успех постигнаха и биатлонистите - Николай Круглов спечели злато в индивидуалната надпревара на 20 км. Съветските спортисти също спечелиха в щафетата.

Зимните игри през 1976 г. в Инсбрук бяха едни от най-интензивните и вълнуващи на Олимпийските игри и влязоха в спортната история завинаги.