Какво място зае Русия в класирането по медали на Олимпийските игри в Лондон

Игрите на ХХХ летни олимпийски игри в Лондон приключиха на 12 август 2012 г. и на същия ден бяха изтеглени последните комплекти от награди на спортния форум. Във финалната таблица на неофициалното класиране на медалите Русия се оказа малко по-ниска, отколкото се надяваха феновете и очакваха спортните експерти.

Преди началото на игрите експертите вярваха, че руските олимпийци, ако не се състезават с безспорните фаворити - американците и китайците, ще заемат мястото им веднага след тях. Това обаче не се случи - Русия отне много време, за да се измъкне от мястото си в края на първите десет лидери в класирането по медали и зае четвъртия ред във финалната маса. Общият брой награди, спечелени от нашите спортисти (83), е 10 пъти по-висок от резултата, показан на предишните олимпийски игри в Пекин. Това е третият рекорд на игрите в Лондон, само на шест бройки зад колекцията, събрана от китайски спортисти. В класирането за медали обаче приоритет се дава на качеството на наградите, а британският олимпийски отбор има повече златни първи места от руснаците - 29 срещу 24.

Най-често нашите състезатели се изкачиха на подиума - в различни дисциплини от този спорт те спечелиха 18 награди, 8 от които златни. Вторият по принос медал е направен от гимнастичките (8 медала), въпреки че само Алия Мустафина успя да постигне най-високата награда. Но джудистите от 5 медала имаха три от най-високия стандарт - първите осем дни на игрите, само олимпийците от тази спортна дисциплина донесоха на Русия злато. И най-плодотворният за наградите за нашите сънародници беше предпоследният, 15-и ден на форума. На 11 август те поставиха рекорд в Олимпийските игри в Лондон по брой награди, спечелвайки 6 златни, 4 сребърни и 5 бронзови медала.

В руския олимпийски отбор имаше само 436 спортисти, сред които жените имаха леко предимство - 228 срещу 208. Приносът за медал за крайния резултат на националния отбор на страната беше разпределен приблизително по същия начин - „слабият пол“спечели още 6 награди (44 срещу 38), въпреки че резултатът се равнява на златни медали (по 12).

Американците спечелиха класирането по медали на Олимпиадата през 2012 г. - отборът на САЩ има само 104 награди, от които 46 са с най-висок стандарт. Състезатели от китайския национален отбор заеха 88 места на подиума и 38 пъти това беше най-високата му стъпка. Британците са спечелили 29 златни медала, а общият брой на наградите, които са събрали, е 65.