Как мина Олимпийските игри през 1964 г. в Токио

Още през 30-те години столицата на Япония трябваше да бъде мястото на дванадесетата олимпиада през 1940 година. Но поради избухването на Втората световна война игрите не се проведоха. Двайсет години по-късно Токио отново се кандидатира, но МОК отдава предпочитание на Рим. Едва през 1964 г. на Азиатския континент за първи път се провеждат 18-те летни олимпийски игри.

Подготовката за Олимпийските игри в Токио беше сериозна: разрушени бяха много порутени къщи, построени са нови магистрали, мостове, надлези, издигнати са модерни спортни съоръжения, възстановени са стари зали, басейни и стадиони.

В Токио се събраха 5140 спортисти, участващи в игрите от 93 държави. Олимпийската общност се попълни с нова голяма група държави: Алжир, Камерун, Конго, Мадагаскарска република, Мали, Нигерия, Сенегал, Занзибар, Тринидад, Тобаго. За първи път се представиха спортисти от Доминиканската република, Непал и Монголската народна република. Южноафриканската република беше спряна от участие в игрите за расова дискриминация в спорта.

Програмата на Олимпийските игри в Токио беше много обширна. Към него беше добавено и джудо, както и волейбол за жени и мъже. Във всички видове състезания конкуренцията между участниците значително се е увеличила. По време на игрите спортистите поставят 77 олимпийски рекорда, 35 от тях стават световни рекорди.

Състезателите на СССР се представиха по-малко успешно, отколкото в Рим и Мелбърн, въпреки че успяха да запазят първенството в неофициалния отборен турнир. Те вкараха 607, 8 точки, американците - 581, 8. Отборът на СССР спечели 96 медала, от които 30 златни, 31 сребърни и 35 бронзови. Отборът на САЩ получи 90 медала: 36 златни, 26 сребърни и 28 бронзови.

Съветските щангисти се представиха блестящо. Рудолф Плюкфелдер и Алексей Вахонин (Шахти), Владимир Голованов (Хабаровск) и Леонид Жаботински (Запорожие) получиха златни медали, Владимир Каплунов, Виктор Куренцов и Юрий Власов - сребърни медали.

Първото отборно място също спечелиха боксьори от Съветския съюз, след като получиха 3 златни, 4 сребърни и 2 бронзови медала. Най-добри бяха московчани Борис Лагутин и Станислав Степашкин, както и ленинградерът Валери Попенченко, признат за най-добрия боксьор на олимпийския турнир.

Първият златен медал в историята на съветското ветроходство е спечелен в Токио. Собственикът му беше 16-годишната Галина Прозуменщикова от Севастопол, която плува най-бързо на двеста метра бруст. Осемнадесетгодишният американски плувец Доналд Шоландер получи четири златни медала и постави нов световен рекорд - плува на 400 метра свободен стил за 4 минути и 12, 2 секунди.

Състезателите се показаха много добре на олимпийските игри. Те поставиха единадесет световни рекорда и подобриха 71 олимпийски рекорда. Три златни медала спечелиха сестрите от пресата: в хвърляне на диск, хвърляне на гюле и петобой. За първи път в историята на Олимпийските игри спортистът маратон Абаба Бикила успя да спечели за втори пореден път. Той също така постави нов световен рекорд на игрите в Токио.

Състезателката Людмила Пинаева спечели първата си лична олимпийска победа, състезавайки се по гребане на каяци, като изпревари съперничките от Австрия и Румъния с 0,76 секунди. Легендарният спортист от СССР Вячеслав Иванов също стана победител в гребането на каяк, въпреки че тази победа не му беше лесна. Две седмици преди състезанието той се разболя тежко, след това имаше проблеми с лодката, но спортистът намери сили и смелост да се бие здраво до края и спечели златния медал.

Като цяло олимпийските игри в Токио преминаха както трябва за спортни състезания от това ниво: с голяма страст, желязна воля за победа и пълната всеотдайност на повечето от участниците.