Как мина олимпийските игри през 1964 г. в Инсбрук

През 1964 г. е решено да бъде домакин на зимните олимпийски игри в австрийския град Инсбрук. Тези състезания се запомнят с високото ниво на организация, характерно за спортните събития, провеждани в Австрия.

Общо 36 национални отбора взеха участие в Олимпийските игри през 1964 г. Спортисти от Германската демократична република и Федерална република Германия се представиха заедно. За първи път Индия, Северна Корея и Монголия се показаха в зимните спортове. В същото време спортисти от Африка не участваха в състезанието. Латинска Америка беше представена само от отбори от Аржентина и Чили.

В 6 спорта бяха изиграни 34 комплекта медали. Luge беше представен за първи път и бобслей се върна в програмата на играта след почивката.

Първото място в неофициалния отборен турнир зае Съветският съюз. Златото беше присъдено на съветския отбор по хокей. Биатлонисти и скиори също се представиха добре. Например Клавдия Боярски получи 3 златни медала за участието си в ски бягането. Първото място по фигурно пързаляне по двойки заеха съветските спортисти Людмила Белоусова и Олег Протопопов. А най-добрата състезателка на националния отбор може да бъде призната като Лидия Скобликова - тя спечели 4 златни медала по бързо пързаляне с кънки.

Вторият, със значително изоставане, беше отборът на Австрия, който е домакин на Олимпийските игри на нейна територия. Австрийските скиори и тобогани се показаха най-добре от всички.

Третото място зае норвежкият отбор, традиционно силен в зимните спортове. Повечето от медалите бяха връчени на норвежки скейтъри и скиори. Съединените щати се представиха доста слабо, завършиха на 8-мо място и получиха само един златен медал. Спечелен е за неговия отбор от скейтъра Тери Макдермот.

Въпреки факта, че игрите се проведоха на място, където трябва да има достатъчно валежи, организаторите осъзнаха преди Олимпиадата, че няма достатъчно сняг. Зимата на 1964 г. беше твърде топла. Беше необходимо да се привлекат войници от австрийската армия, които да транспортират сняг от планинските склонове до мястото за състезания за скиори и шейни. В резултат на това всички състезания се проведоха в съответствие с регламентите.