Как мина Олимпийските игри през 1988 г. в Сеул

Сеул получи правото да бъде домакин на XXIV летни олимпийски игри на 84-ата сесия на МОК на 30 септември 1981 г. След бойкоти от предишните олимпийски игри най-силните състезатели на СССР, САЩ, Източна Германия и други страни най-накрая получиха възможността отново да премерят силите си.

И този път не беше възможно напълно да се избегнат бойкотите: Куба, Етиопия, Никарагуа и някои други страни.

Въпреки това, 159 държави взеха участие в игрите, те бяха представени от 8391 спортисти, което стана рекорд. Повече от три милиарда души в 139 страни по света са гледали излъчването на игрите. Програмата на олимпийските игри включваше нови спортове - тенис и тенис на маса, спринт за жени в колоезденето, бягане на 10 000 метра за жени и още 11 дисциплини.

Вече стана обичайно най-интензивната борба за медали беше между СССР, САЩ и ГДР. Така беше и в Сеул, в неофициалното отборно състезание съветските спортисти спечелиха 55 златни медала, 31 сребърни и 46 бронзови медала. Олимпийците от ГДР успяха да изстискат американците и да заемат второ място, те получиха 37 златни, 35 сребърни и 30 бронзови медала. Състезателите от САЩ доста изоставаха след тях, като спечелиха 36 златни, 31 сребърни и 27 бронзови медала.

На състезанията в Сеул съветските гимнастички се представиха великолепно, като спечелиха 10 отличия от най-висок стандарт от 14. Спортистите спечелиха същия брой златни медали. Отборите по баскетбол и хандбал при мъжете постигнаха победи. Отново, както на Олимпийските игри в Москва, съветският плувец Владимир Салников спечели златния медал. Но истинската героиня на олимпийските игри беше спортистката от ГДР Кристина Ото, която получи 6 златни медала по плуване.

Американският плувец Мат Бионди, който спечели 5 медала от най-висок стандарт, е малко по-назад от Кристина. Неговата сънародничка Джанет Еванс получи още три златни медала.

Съветският футболен отбор се представи прекрасно на игрите в Сеул, които успяха да надиграят на финала изтъкнатите бразилци с резултат 2: 1, голове вкараха Игор Доброволски и Юрий Савичев.

На XXIV летни олимпийски игри спортистите показаха много изключителни резултати, но тези игри бяха запомнени и с голям брой допинг скандали. И така, известният канадски спринтьор Бен Джонсън, който пробяга дистанция от 100 метра с феноменално време от 9, 79 секунди, загуби златния си медал. Двама български щангисти, спечелили златни медали в своите теглови категории, бяха дисквалифицирани. Опасявайки се от нови скандали, българските щангисти напуснаха Сеул, напуснаха дори състезателите, които все още не са се представили.

Съдиите не винаги се държаха обективно. И така, на боксовия ринг бъдещата звезда на световния бокс, американецът Рой Джоунс, напълно надигра своя южнокорейски съперник Парк Си Хун. Съотношението на ударите достигна 86:32 в полза на американеца, Парк Си Хонг беше нокаутиран веднъж. Съдията обаче накрая даде победата на бития и едва успяващ да стои на крака корейски. Въпреки тази загуба Рой Джоунс получи титлата Изключителен боксьор на Олимпийските игри в Сеул и Трофея Вал Баркър от Международната аматьорска боксова асоциация. Тази награда обикновено се присъжда на победителя в състезанието. По-късно съдиите, съдили за тази битка, бяха дисквалифицирани - беше възможно да се докаже, че са получавали подкупи от южнокорейската делегация. Решението за победителя никога не е било ревизирано, но през 1997 г. Рой Джоунс е награден със Сребърен олимпийски орден.

Въпреки много неясните резултати, Олимпиадата в Сеул се превърна във важен крайъгълен камък в историята на олимпийското движение. По-специално, значително затягане на допинговия контрол направи възможно следващите олимпийски игри да станат много по-честни.