Резултати от Холандското първенство по футбол 2018-2019

Съдържание:

Холандското първенство по футбол не е сред четирите най-добри вътрешни европейски първенства. Този турнир обаче има свои отличителни поразителни черти. В елитната дивизия на холандското първенство, клубове с богата футболна история, всяка година това първенство дава на света нови млади футболисти, които стават важни играчи за великите грандове на световния футбол.

Вътрешното първенство на Холандското първенство по футбол е вълнуващ турнир с много обещаващи млади футболисти от цял свят. Благодарение на това мачовете на Ередивизи са ярки, футболът, изпълняван от много клубове, се нарича от експерти "искрен", чужд на прагматизма.

Победители в холандското първенство 2018-2019

Има 18 отбора, които се състезават в холандското елитно първенство по футбол. През сезона, в рамките на вътрешното първенство, клубовете провеждат 34 кръга. Според резултатите от състезанието златните медали за сезон 2018-2019 бяха спечелени от Аякс Амстердам. Този легендарен отбор успя да се влюби в неутрални фенове от цял свят. Клубът успешно се представи в Шампионската лига, спирайки на полуфиналния етап. Във вътрешния шампионат Аякс беше страхотна сила през целия сезон. В 34 мача от турнира играчите на Амстердам спечелиха 28 срещи, изиграха 2 мача с равенство, загубени в 4 мача. Това му позволи да вкара 86 точки, което беше достатъчно за първенството. За първи път през последните пет години един амстердамски клуб постигна такъв успех на родната сцена. Статистиката на отбелязаните голове от "Аякс" е поразителна (по този показател клубът е най-добрият в Европа). Футболисти на Амстердам удариха вратата на съперниците 119 пъти.

Второ място в холандското първенство 2018-2019 заеха горчивите съперници на Аякс, футболистите на ПСВ Айндховен. Айнховенците изостанаха само на три точки от шампиона. В 31-ия кръг ПСВ загуби и Аякс спечели. Този резултат значително повлия на крайното разпределение на местата в горната част на класирането.

Бронзови медали от първенството получи друг гранд на холандския футбол - Ротердам Фейенорд. Отборът значително изостана от лидерите, спечелвайки 65 точки.

Разпределение на местата в Европейската купа според резултатите от турнира Ередивизи

Аякс и ПСВ Айндховен спечелиха правото да играят през следващия сезон в Шампионската лига на УЕФА. Бронзовите медалисти от първенството, футболистите на Фейенорд, ще отидат в груповата фаза на Лига Европа. Клубовете, заели места от четвърто до седмо, имаха право на плейофи за основния турнир на Лига Европа. Радващо е да видите подопечните на Леонид Слуцки сред тези отбори. Неговият "Витес" зае последното пето място. Освен Витес, AZ Alkmaar (4-то място), Утрехт (6-то място) и Heracles (7-мо място) си пробиха път към Лига Европа 2019-2020.

Губещи от сезона

Последното място в турнира зае отборът „Бреда“. В 34 мача клубът вкара само 23 точки. Този резултат осигури отпадането на Бреда в по-ниската дивизия.

Клубове с шестнадесето и седемнадесето място в края на турнира не излитат директно от Ередивизи. Тези отбори ще играят преходни мачове с победителите от долната дивизия за правото да останат в елита. Тези, които ще играят в плейофите, са Excelsior (16-ти) и De Graafschap (17-и).

Голмайстори на първенството

Двама играчи едновременно успяха да вкарат 28 гола в мачовете от холандското първенство 2018-2019. Не е изненадващо, че голмайсторите са представители на Аякс и Айндховен. Снайперистката надпревара бе спечелена от Душан Тадич (Аякс) и Люк де Йонг (ПСВ Айндховен). Тройката беше затворена от играча на "Херакъл" Адриан Далмау с 19 вкарани гола.