Как мина Олимпиадата през 1984 г. в Сараево

XIV зимни олимпийски игри 1984 г. се провеждат от 8 до 19 февруари в Сараево (Югославия). В тях участваха 1272 спортисти (998 мъже и 274 жени) от 49 държави. Официалният символ на Олимпийските игри беше вълчето Вучко.

Атмосферата по време на Олимпийските игри беше доста напрегната. За това беше виновна Студената война, която се отрази на отношенията между спортистите. Националният отбор на СССР на игрите беше придружен от разузнавачи, които зорко наблюдават поведението и контактите на спортистите. На фона на неорганизираните отношения между Съединените щати и Съветския съюз, американците все повече започват да примамват съветски треньори и спортисти към тях. Това спомогна за подобряване на подготовката на екипа на Съединените щати и само за да дразни идеологическия враг достави на американските разузнавателни служби много удоволствие.

Олимпийските игри през 1984 г. в Югославия се превърнаха в триумф за ГДР. Източногерманците получиха 9 златни медала, спортистите на СССР - само 6. Владислав Третяк носеше съветското знаме на церемонията по откриването. Вероятно това донесе късмет на хокеистите от националния ни отбор, които заеха първо място в игрите.

Лидер на олимпийските игри беше шведската скиорка Гунде Сван, която спечели два златни, един сребърен и един бронзов медал в състезанието. Името му е включено в Книгата на рекордите на Гинес. Суон е награждаван със световната титла 11 пъти и е печелил олимпиадата 4 пъти.

Кралицата на пистата беше финландската състезателка Мария Хамялайнен, която три пъти се изкачваше на най-високото стъпало на подиума по време на игрите. При мъжете на единично пързаляне американският фигурист Скот Хамилтън, който се отличаваше с необичайно висока скорост на движение по лед, спечели шампионската титла.

В еднофигурното пързаляне за жени златото отиде при младата Катарина Вит от ГДР. Тя беше постоянно заобиколена от тълпа журналисти и фенове. Уит беше наречен най-чувственият, елегантен и секси спортист на Олимпийските игри. Бронзовият медал при синглите отиде при съветската спортистка Кира Иванова. В танците на лед британците Кристофър Дийн и Джейн Торвил станаха шампиони.

Хокейният турнир беше много интересен. Националният отбор на СССР искаше да се изравни с отбора на САЩ за поражението на последната олимпиада в Лейк Плесид. Те обаче не успяха да отмъстят, американският отбор не можа да стигне до финала. Във финалния турнир най-интересни бяха срещите с канадците и чехите. Отборът на СССР победи канадския национален отбор с резултат 4: 0, в тази игра вратарят Владислав Третяк се показа отлично. Той блесна и в срещата с чехите, която съветските спортисти спечелиха с резултат 2: 0, печелейки златни медали.