Как беше Олимпийските игри през 1932 г. в Лейк Плесид

Третите зимни олимпийски игри се провеждат от 4 до 15 февруари 1932 г. в Лейк Плесид (САЩ). В 7 спорта бяха изиграни 14 комплекта награди. Бяха представени бобслей, ски бягане и комбинирани събития, кънки, хокей, фигурно пързаляне и ски скокове. Демонстрационни спортове: кърлинг и състезания с кучешки шейни.

Организаторите на III OWG се опасяват, че спортисти от много европейски страни няма да могат да присъстват на състезанието поради финансови затруднения. И така се случи. Общо 307 спортисти взеха участие в игрите, 17 от тях бяха жени, от 17 страни по света. Почти половината от състезателите ще бъдат представени от националните отбори на Канада и САЩ. Някои европейски държави се ограничиха до малки делегации. Например 7 души играха за Финландия и 12 за Швеция.

Цялото „злато“в състезанията по бързо пързаляне отиде при спортисти от САЩ. Въпреки това експертите твърдят, че тази впечатляваща победа е отишла при американците благодарение на новия ред на състезанията, а именно общия старт, приет в щатите. Всъщност, няколко дни след края на олимпиадата в Лейк Плесид, световното първенство по пързаляне с кънки се проведе в съответствие с международните правила, където скандинавците бяха най-добрите и с видно предимство.

Двамата и четиримата в бобслей бяха спечелени и от спортисти от САЩ.

В хокейния турнир участваха само 4 отбора - Германия, САЩ, Канада и Полша. За първи път мачовете се проведоха в закрита ледена пързалка. Канадците отпразнуваха победата.

Що се отнася до ски бягането, те се проведоха в изключително трудни условия. Времето беше топло и дъждовно, спортистите не можеха да се покажат напълно. Всички 12 най-големи награди отидоха при скандинавците. Норвежките скиори взеха 7 медала (2 + 2 + 3), шведите - 2 (1 "злато" и 1 "сребро"), финландците - 3 (1 + 1 + 1).

Възможността да спечели четвъртия си медал от най-висок стандарт във фигурното пързаляне е пропусната от Гилис Графстрьом. Единственият сериозен съперник за него беше австриецът Карл Шефер, който се класира втори след безплатната програма. Но хронична контузия на коляното попречи на Графстрьом да получи злато. Въпреки че трябва да се каже, че неговият съперник също изигра роля, блестящо пързаляше задължителната програма.

При фигурното пързаляне при жените се очакваше победата на олимпийската шампионка от изминалите игри, норвежката Соня Хени. Тя се представи отлично, след като получи най-високите оценки от всичките 8 съдии. В кънките по двойки победата спечели френското дуо - Андре и Пиер Бруне. Това беше и вторият им олимпийски златен медал (те спечелиха първия си през 1928 г.).

Неофициалното класиране на отборите бе водено от отбора на САЩ с 65 точки и 12 медала (6 + 4 + 2), второто място бе заето от Норвегия - 68 точки и 10 медала (3 + 4 + 3), третото място от Канадци - 46 точки и 7 медала (1 + 1 + 5).