Как мина Олимпиадата през 1952 г. в Осло

През 1952 г. в Осло се провеждат VI зимни олимпийски игри. Италианският град Кортина д'Ампецо и Лейк Плесид (САЩ) също се бориха за правото да ги държат, но членовете на МОК решиха, че не са в тяхна полза. Спортисти от СССР не участваха в Олимпийските игри, тъй като правителството се опасяваше от твърде ниски резултати, които биха могли да повлияят неблагоприятно на репутацията на страната.

На VI зимни олимпийски игри в Осло са играни само 22 комплекта медали в 8 вида спорт. По-специално се проведоха състезания по бобслей, кънки и алпийски ски, ски бягане, фигурно пързаляне, хокей на лед, ски скокове и скандинавски комбинирани. Скелетът беше изключен от програмата за зимни игри.

Интересното е, че най-доброто представяне на Олимпийските игри в Осло беше неговите домакини, норвежците. Именно те успяха да спечелят най-голям брой награди, включително 7 златни, 3 сребърни и 6 бронзови медала. Америка беше на второ място. Състезателите от САЩ получиха 4 златни, 6 сребърни и 1 бронзов медал. И накрая, на трето място останаха състезатели от Финландия, които спечелиха 3 златни, 4 сребърни и 2 бронзови медала.

В допълнение към основните спортове, изброени по-горе, програмата за зимни олимпийски игри през 1952 г. включва демонстрационни състезания по хокей с топка. На тях присъстваха спортисти от Швеция, Норвегия и Финландия. Победител в турнира стана Швеция, която в основните спортове спечели само 4 бронзови медала и нито един сребърен и златен медал, така че шведските спортисти успяха да зарадват своите сънародници. Второто място в турнира с бандата зае Норвегия, а третото отиде при финландците.

Зимните олимпийски игри през 1952 г. имаха няколко интересни черти. Най-важното от тях беше провеждането на състезания по ски бягане за жени. Тогава за първи път в историята на олимпийското движение спортистите успяха да се докажат не само в алпийските ски, но и в състезания от 10 км. Освен това в Норвегия те енергично протестираха срещу допускането на жени в тези състезания, но по този въпрос мнението на представителите на страната домакин на Олимпийските игри не беше взето предвид.

В ски бягането участваха 20 състезатели от 8 държави. Скиорите от Финландия се представиха най-успешно: те получиха и трите медала. Първото място зае Лидия Видерман, второто - Миря Хиетамиес, а третото - Сиири Рантанен. Като цяло, според резултатите от състезанието, лидерите бяха Финландия, Швеция и Норвегия, оставяйки своите съперници от други страни далеч назад.