Зимни олимпийски игри през 1952 г. в Осло

Мястото за провеждане на тази олимпиада първо беше определено чрез гласуване на членовете на Международния олимпийски комитет, а не от заседание. Освен това това са първите зимни игри, които се проведоха в препълнената европейска столица, което направи състезанието по-тържествено.

Зимните олимпийски игри през 1952 г. се радват на голям зрителски интерес, тъй като Норвегия е безспорният лидер в зимните спортове. В състезанието взеха участие националните отбори на 30 държави. За първи път на игрите дойдоха спортисти от Нова Зеландия и Португалия. Националните отбори на Германия и Япония бяха допуснати, отборът на ГДР отказа да участва. СССР стана член на МОК само година преди тази олимпиада и, страхувайки се от ниски резултати, спортното ръководство изпрати само наблюдатели в Норвегия.

До началото на игрите норвежците бяха построили модерна писта за бобслей, огромен стадион „Бислет“и реконструираха известния трамплин „Холменколен“. В източната част на Осло бе открита уникална пързалка за кънки на лед „Jordan Amphi“, която отговаря на всички международни изисквания за провеждане на турнири по хокей на лед.

По време на изграждането на централната спортна арена бяха въведени няколко технически подобрения. Коментаторите бяха снабдени със съвременно оборудване. Северната част на щанда беше дадена на репортери и имаше маси с телефони. Под трибуните беше разположен модерен медицински център. Друго технологично нововъведение на тези игри беше използването на компютри за изчисляване на резултатите за представянето на скейтъри.

Играха 22 комплекта награди в осем спорта - бобслей, алпийски ски и кънки, комбинирани ски, ски бягане, ски скокове, хокей на лед и фигурно пързаляне. На Игрите-52 за първи път се проведоха състезания сред скиорите в надпреварата на 10 километра, където финландката Лидия Видеман спечели. Хокеят с топка се проведе като изложбен турнир.

Героят на Олимпийските игри беше норвежкият фигурист Ялмар Андерсен, който спечели три златни медала. Американската скиорка Андреа Лорънс-Мийд и немският бобслей Андреас Остлер спечелиха по два златни медала.

Домакините на състезанието спечелиха в отборната надпревара, с 16 медала, включително 7 златни, 3 сребърни и 6 бронзови медала. Почетното второ място заеха американците с 11 медала, третото място зае националният отбор на Финландия.