Световно първенство по хокей на лед 2019: преглед на мача Русия - Австрия

На 12 май руският национален отбор по хокей на лед изигра втория си мач в груповата фаза на световното първенство в Словакия. Подопечните на Иля Воробьов се противопоставиха на австрийските хокеисти, известни със своята непримиримост в мачовете с лидерите на световния хокей.

В мача срещу австрийския национален отбор руският отбор бе смятан за безспорен фаворит. Руснаците започнаха да потвърждават този статус още от първите минути, развихряйки поредица от атаки срещу вратата на противника. Още в началото на периода можеше да се отличи Никита Кучеров, който от изгодна позиция играеше на подмяна на тоягата над гредата, а защитникът Никита Задоров, долетял отвъд океана, удари гредата с хвърлянето си. Но австрийците също успяха леко да охладят пламъка на атаките на руснаците с няколко опасни атаки.

Първата шайба в периода бе отбелязана при игра в неравностойни композиции. На 13-ата минута на срещата руснаците отново преобразуваха мнозинството. Специални бригади с такива звезди като Евгений Малкин, Никита Кучеров, Евгений Дадонов и други за пореден път разиграха момента по образец. Дадонов получи разкошна трансмисия от Гусев и улучи австрийската порта от полузоната. Това беше трети гол за нападателя на Флорида. По този показател в момента Дадонов е най-добрият снайперист на националния отбор. Веднага след пропуснатата шайба австрийците успяха да организират изход три в едно, но не се възползваха от момента си. До края на периода резултатът на таблото не се променя, въпреки повече от трикратното превъзходство на руския национален отбор при удари в целта.

Австрийският национален отбор започна по-активно втория период, както сочи статистиката за попадения в целта. Дълго време руснаците не можеха да подобрят точността на своите хвърляния, а австрийците отново и отново опасно заплашваха вратата на Георгиев. През първата половина на втория период австрийците бяха по-близо до гол от руснаците. Но на 15-ата минута умението на местните хокеисти все още се отрази. Гусев и Кучеров изиграха отлична комбинация, след което най-продуктивният нападател на редовния сезон на НХЛ през 2018-2019 г., нападателят на Tppa Никита Кучеров вкара втория гол в мача (и втория си личен гол в турнира).

Още в следващата смяна като част от руския национален отбор нападателят на ЦСКА Иван Телегин за пръв път влезе в ледената пързалка на Мондиал 2019. След като прекара по-малко от десет секунди на леда, "армейският отбор" напред от кръста препрати шайбата до вратата на австрийците след трансфера на капитана ни Иля Ковалчук. Таблото освети цифрите 3: 0 в полза на руския национален отбор. Преди свирка за полувремето резултатът не се промени.

15 секунди след началото на последните двадесет минути Евгений Дадонов вкара четвъртия гол срещу австрийците. Статистиката определи защитника Михаил Сергачев и нападателя на Питсбърг Пингвинс Евгений Малкин като помощници на нападателя.

Окончателният резултат на таблото бе поставен от капитана на руснаците Иля Ковалчук, който след трансфера на Дмитрий Орлов от кръпка удари за пети път портата на австрийския национален отбор. Този гол беше първият за капитана ни в турнира и 35-и гол в световното първенство на IIHF.

Както в мача от първия кръг, руснаците изпратиха пет гола на своя опонент. Радващо е, че в разглежданата игра вратите на обвиненията на Иля Воробьов останаха непокътнати.

След два кръга на Мондиал 2019 руснаците имат сто процента точки с две победи в два мача (шест точки).