Световно първенство по хокей на лед 2019: преглед на мача Русия - Чехия

На 13 май 2019 г. на световното първенство по хокей на лед в Словакия руският национален отбор се срещна за първи път с опонент от топ 6. В третия кръг от груповата фаза руснаците трябваше да се бият с чешкия национален отбор, който спечели първите си два мача в турнира, побеждавайки отборите на Швеция и Норвегия.

Мачът Русия - Чехия на Световното първенство по хокей на лед през 2019 г. беше един от най-интригуващите в груповата фаза в групата на Братислава. Обвиненията на Милош Риха имат добър списък, в който половината играчи идват от Националната хокейна лига. Затова никой не очакваше руските звезди да имат лесен мач срещу чешките звезди.

И двата отбора започнаха да играят внимателно, минимизирайки грешките в защитната линия. Публиката не видя шквал от атаки срещу вратата на противниците от първите минути. На ледената пързалка много внимание беше отделено на борбата с мощност с еднаква равностойна игра. Статистиката за удари в целта показва, че няма предимство на единия отбор пред другия.

На 14-ата минута публиката все пак видя първия гол. Изоставената шайба беше организирана от руски играчи, прекарали сезон в КХЛ. Защитникът на СКА Динар Хафизулин отляво направи прекрасен пас към празния лед, откъдето нападателят на ЦСКА Москва Сергей Андронов неудържимо хвърли към вратата. Таблото освети резултат 1: 0, приятен за руснаците. Друг асистент на шайбата на Андронов беше Иван Телегин.

Малко след отбелязване на гола руснаците спечелиха дузпа. Евгени Малкин получи двуминутна дузпа, но чехите не успяха да се възползват от даденото предимство. Изглеждаше, че основната задача на руския отбор беше да поддържа приемлив резултат преди почивката. За тази цел обвиненията на Иля Воробьов се справиха. Андрей Василевски запази целта си непокътната през първите двадесет минути.

Чешкият национален отбор започна активно втория период, но руският национален отбор запази целта си „на сухо“. Освен това първият опасен момент е създаден от руснаците. Никита Кучеров почти надигра чешкия вратар, като допусна шайбата под щита на вратаря, но защитникът не позволи на снаряда да премине лентата.

Четири минути след началото на втория период руснаците получиха възможност да играят в мнозинството. Този път не беше възможно да се играе точковата атака. Няколко минути по-късно Гусев изведе Кучеров очи в очи с вратаря, но пазителят на чешкия гол не позволи на голмайстора от последния сезон на НХЛ да уцели вратата. Голът се случи по-късно - самият Никита Кучеров действа като асистент на приятел от детството, след което нападателят на Лас Вегас Гусев вкара втория гол в мача.

В края на периода чехите създадоха няколко опасни момента, сред които беше един на един с Василевски. Вратарят на руския национален отбор обаче не позволи на никой от изтъкнатите нападатели на Чехия да превъзхожда. В края на четиридесет минути мача руският национален отбор спечели с 2: 0.

В началото на третия период руският отбор спечели малцинство. Иван Телегин получи ненужно отстраняване. Руският национален отбор издържа две минути в неравностойни композиции. В игра пет на пет чехите продължиха да бъдат активни в нашата зона. Когато вратарят Андрей Василевски беше безсилен, гредата и гредата спасиха руснаците.

Най-опасният момент за руснаците в периода може да се счита за изстрел на Иля Ковалчук, който разтърси чешката вратарска греда.

В последните минути на срещата чехите замениха вратаря с външен играч, за да изиграят разлика от два гола. Вместо това третият гол попадна в тяхната вече празна мрежа. В последната минута на срещата защитникът на Торонто Никита Зайцев отправи ефективен удар от своята зона. Крайният резултат в мача е 3: 0 в полза на руския национален отбор. Този резултат позволява на подопечните на Иля Воробьов да отбележат девет точки от девет възможни след резултатите от първите три мача в световното първенство.