Бернд Розмайер

Този пилот прекара само три години в автомобилни състезания, но беше истински герой на своето време. Той трябваше да се състезава през ерата на Рудолф Карачиола и Тацио Нуволари, а Бернд Розенмайер беше най-бързият сред тях. Той може да се сравни с Жил Вилньов, само с голям брой победи и шампионска титла.

Бернд е роден през 1909 г. в Лингени, Прусия. Баща му е бил собственик на автосервиз, така че не е изненадващо, че човекът е бил влюбен в автомобили и мотоциклети и вече на 16-годишна възраст е получил шофьорска книжка. Отначало обаче Розенмайер даде предпочитание на двуколесните превозни средства. От 1930 г. той започва да се представя на мотоциклетни състезания - първо на тревни писти, а две години по-късно преминава на асфалтови писти. След като спечели няколко победи във фабриката Zundapp, а след това и в собственото си BMW, през 1933 г. той стана фабричен състезател на NSU, а на следващата година премина към DKW. Тази компания беше част от концерна Auto Union, където те обърнаха внимание на бърз и успешен състезател.

През октомври 1934 г. Розмайер е поканен да тества колата на голямата награда на Нюрбургринг. Въпреки липсата на опит в управлението на състезателни автомобили, той впечатли ръководството на състезателния екип и му беше предложен пилотен договор за 1935 година. Отначало неопитният ездач беше държан в резерв и само на AVUS му беше позволено да стартира. Розмайер спечели няколко подиума и бързо се превърна в пълноправен пилот на отбора - не ставаше дума за резерва. Последното състезание беше голямата награда на Masaryk в Бърно - кръстена на първия президент на Чехословакия Томаш Масарик. Състезанието бе водено от германския съотборник Ахил Варк, но той се оттегли поради неизправност на скоростната кутия, благодарение на което Бернд спечели първата си победа в състезанията за Гран при.

В допълнение към това изключително постижение той постави съдбата си в Бърно - наградата бе връчена на победителя от известния пилот Ели Бейнхорн. Човекът се влюби в нея от пръв поглед - започнаха да излизат и шест месеца по-късно се ожениха, ставайки една от най-известните и популярни двойки в Германия.

Победата в състезанието в дебютния си сезон беше постижение, несравнимо в историята на автомобилния спорт. И още на следващата година Rosemeyer се превърна в истински печеливш автомобил - спечелил четири победи и завършил на второ място два пъти, той изпробва короната на европейския шампион - вече през втората година от участие в автомобилни състезания!

Победата му на Нюрбургринг става легендарна - в ужасна мъгла Бернд кара с 40 секунди по-бързо от опонентите си в Северната верига и печели с предимство пред съотборника си Ханс Щук за четири минути. След това Розмайер започва да се нарича не друг, а Небелмайстер - господар на мъглата.

През следващия сезон нещата тръгнаха много по-зле - Mercedes създадоха непобедения W125, а Рудолф Карасиола си върна титлата. Бернд обаче спечели няколко победи - на Айфел, в Ню Йорк и финал на сезона в Донингтън Парк.

В допълнение към състезанията от Гран при, както германските концерни Mercedes, така и Auto Union се състезаваха в опити за поставяне на скоростен рекорд, което беше горещо приветствано от нацисткото ръководство на страната. Розмайер се състезава тук с Карачиоло и на 26 октомври 1937 г. става първият човек, преминал линията от 400 км / ч по магистралата. В края на януари и двата отбора се събраха на магистралата край Франкфурт, за да се опитат отново да счупят рекорда. На 28 януари Карачиола поведе, достигайки скорост от 432 км / ч. Бернд се опитал да отговори, но при 440 км / ч загубил контрол поради порива на вятъра, минавайки под моста. Колата му е взривена на парчета, а самият 28-годишен шофьор е незабавно убит.

След смъртта на Розмайер пропагандата на Хитлер го превръща в нацистки герой, но въпреки това той е истинска звезда, която е известна и обичана не само в Европа, но и в Америка. Атрактивен, с добро чувство за хумор, той стана най-добрият майстор в шофирането на автомобили със задно предаване и автомобилният спорт нанесе много щети, когато Бернд трагично почина.