Как Русия се представи на Параолимпийските игри в Лондон

Параолимпийските игри през 2012 г., проведени в Лондон, донесоха на Русия 36 златни медала. Постиженията на местните спортисти бяха оценени по целия свят, което даде на Русия отбора заслужено второ място.

Руските спортисти, които отидоха на Параолимпийските игри през 2012 г. в Лондон, показаха отлични резултати, след като спечелиха второто място по брой златни медали след китайския национален отбор.

През 2012 г. руските параолимпийци демонстрираха най-високо ниво на подготовка и спечелиха 36 златни медала и 38 сребърни медала. Бронз е спечелен от 28 души. След завръщането си от Лондон те бяха отличени и с почетни държавни награди, които им бяха връчени лично от руския президент Владимир Путин. Той също така отбеляза, че резултатите от националната делегация на Параолимпийските игри са истински триумф, към който отборът върви от много години.

Тази година руският параолимпийски отбор се състоеше от 128 спортисти. Според Владимир Лукин, президент на руския Параолимпийски комитет, руските спортисти са направили колосална крачка напред, която никой не е очаквал. На предишните игри, които се проведоха преди четири години, руският национален отбор спечели само 18 златни медала, без да влезе в трите най-печеливши държави.

Участниците в параолимпийските игри се състезаваха в дванадесет спортни дисциплини, но Лукин специално отбеляза успехите на руските плувци и лекоатлети. Цели пет златни медала донесе в Русия плувецът Оксана Савченко, която спечели световна слава на последните Параолимпийски игри в Пекин, ставайки трикратен шампион. През 2012 г. тя счупи собствения си рекорд, като успешно се представи на пет различни дистанции и постави световния рекорд в плуването на 50 метра свободен стил. Олеся Владикина също показа уверена победа в своя клас по плуване, която взе пълен комплект медали от Лондон, като спечели злато, сребро и бронз.

19 златни медала в Русия донесоха спортисти със зрителни увреждания и мускулно-скелетни нарушения, представящи се в различни класове. Това несъмнено може да се нарече голям пробив, тъй като на предишната Параолимпиада по лека атлетика Русия спечели само три златни медала. През последните четири години тренировъчната програма за спортисти беше подобрена, треньорският щаб на параолимпийския отбор се промени и това не може да не повлияе на резултатите, които руснаците показаха в Лондон. Алексей Ашапатов, ръководител на отбора, спечели хвърлянето на диска и тласкането на гюле. Състезателката Маргарита Гончарова донесе на руския отбор три златни медала и един сребърен.

Накрая последното злато за Русия донесоха играчите, които спечелиха убедителна победа във финалната среща с резултат 1: 0. Спортистите с увреждания не планират да спрат дотук: след четири години те ще имат нови игри, които ще се проведат в Рио де Жанейро.