Зимни олимпийски игри през 1932 г. в Лейк Плесид

Зимните олимпийски игри през 1932 г. се провеждат в САЩ, в Лейк Плесид, и се превръщат в първите олимпийски игри, които се провеждат в Северна Америка. Те се проведоха по време на световната финансова криза, поради което значително отстъпваха на предишните по брой на участващите страни и по брой спортисти.

Зимните олимпийски игри през 1932 г. в Лейк Плесид

Зимните олимпийски игри започнаха да се провеждат през 1924 г., състезанието в Лейк Плесид беше третото в историята им. Световната финансова криза е оставила забележим отпечатък върху тяхното провеждане, броят на спортистите и участващите държави значително е намалял в сравнение с игрите от 1928 г. Общо 252 състезатели от 17 държави взеха участие в игрите, като 150 състезатели представиха две държави - САЩ и Канада.

На третите зимни олимпийски игри бяха представени такива спортни дисциплини като бобслей, бързо пързаляне, ски бягане, скандинавски комбинирани, ски скокове, хокей и фигурно пързаляне. Кърлингът и състезанията с кучешки шейни бяха показани като демонстрационни спортове.

На тези игри нямаше представители на Съветския съюз; те започнаха да участват в зимните олимпийски игри едва през 1956 г. Първото място в отборното състезание спечелиха състезатели от САЩ с 6 златни, 4 сребърни и 2 бронзови медала. Второто място отиде при олимпийците от Норвегия: 3 златни, 4 сребърни и 3 бронзови медала. Третото място зае шведите с един златен и два сребърни медала. Общо представители на десет държави спечелиха олимпийски медали.

В хокейния турнир участваха само четири отбора - националните отбори на САЩ, Канада, Германия и Полша. За първи път мачовете се проведоха на закрита пързалка, отборът на Канада стана олимпийски шампион, второто място отиде при състезателите от САЩ, третото спечели Германия.

На пистата по бобслей американците нямаха равни, взеха цялото злато, едно сребро и един бронз от двата изиграни комплекта медали. Състезателите от САЩ се представиха еднакво впечатляващо и в бързото пързаляне, като взеха злато на четирите дистанции.

В ски бягането основната битка за медали се разгърна между шведи, финландци и норвежци. В краткото състезание от 15 километра шведите взеха злато и сребро, финландците отидоха до бронза. В маратона на 50 км скиори от Финландия спечелиха злато и сребро, а норвежците - бронз. И накрая, в ски нордическото събитие целият подиум отиде при състезателите от Норвегия. Те също царуваха в ски скоковете, след като спечелиха и трите медала.

Карл Шефер от Австрия спечели злато сред фигуристите в кънките при мъжете, Соня Хени от Норвегия спечели при жените. При пързалянето по двойки златото отиде при Андре Брюне и Пиер Брюне.