Летни олимпийски игри 1924 г. в Париж

Шест европейски града се състезаваха за летните олимпийски игри през 1924 г. Предпочитанието е дадено на Париж, като по този начин се отбелязват достойнствата на французина Кубертен - основателя на Олимпийските игри.

Подготвителният период беше доста труден, но организацията на самите игри беше безупречна. Това бяха последните игри, в които Пиер дьо Кубертен участва. Олимпийските игри в Париж се превърнаха в една от най-посещаваните. Повече от 620 хиляди души са го гледали. На церемонията по откриването на 5 юли присъстваха президентът на Френската република Гастон Думерг, принцът на Уелс и румънският принц Карол.

44 държави и 3092 спортисти взеха участие в VIII Олимпийски игри. За първи път участваха спортисти от Ирландия, Мексико, Румъния, Уругвай, Филипините и Еквадор. Отборите на Германия и СССР нямат право да играят поради нестабилната политическа ситуация в тези страни.

Програмата на игрите включваше състезания в 17 вида спорт. В демонстрациите бяха представени френски бокс и баски игри с топка. Тези игри бяха последният път, когато се провеждаха турнири по ръгби. Жените участваха в състезания по плуване, гмуркане, фехтовка и тенис.

Великият бегач от Финландия Пааво Нурми бе признат за герой на Олимпийските игри, който спечели пет златни медала. Звездата на американския плувец Джони Вайсмюлер изгря в Париж. Той спечели двете основни дистанции и щафетата свободен стил, спечелвайки три златни медала. Пет медала, три от които златни, спечели фехтовачът от Франция Роджър Дюкре.

На тези игри състезанието по тенис се проведе за последно преди голямото междучасие поради разногласия между Международната федерация по тенис и МОК. Едва през 1988 г. тенисът отново се завръща на Олимпийските игри. Американските тенисисти не са пропуснали нито една шампионска титла, след като са получили пет златни медала.

Във футболния турнир участваха 22 отбора. За първи път задграничните футболисти - уругвайци - победиха силния отбор на Югославия с резултат 7: 0.

В общото класиране победата на тази олимпиада бе спечелена от американски състезатели, на второ място беше отборът домакин, а на трето - състезателите на Финландия.