Кой стана победител в Евро

В нощта от 1 на 2 юли 14-то европейско първенство по футбол завърши с игра на стадион "Олимпийски" в Киев. За да се определи най-добрият отбор на континента, на Евро 2012 бяха изиграни 31 мача, а шампион беше точно отборът, който повечето фенове и експерти посочиха преди началото на турнира. Сега испанският национален отбор е настоящият носител както на най-високите футболни титли на планетата - световен шампион и европейски шампион.

Кой стана победител в Евро 2012

Испанският национален отбор започна груповата фаза на Евро 2012 с играта със същия отбор, с който трябваше да проведе последната шампионска среща - с италианския отбор. Тази игра завърши наравно - на 10 юни в Гданск отборите размениха голове за три минути през второто полувреме и отидоха на финала, всеки със своя път, предписан от турнирната мрежа на шампионата. Испанците в останалите два мача от първия етап не дадоха повече точки на противниците си и заеха първо място в група C.

В четвъртфиналната игра „червената фурия“нокаутира своите източни съседи, френския национален отбор, от турнира, побеждавайки го с резултат 2: 0. Следващата стъпка по пътя към първенството бе дадена на испанските футболисти най-трудно - на полуфиналите трябваше да играят със западната си съседка, португалския национален отбор. Тази игра беше единствената в шампионата, в която беше необходимо да се прибегне до дузпи за определяне на победителя. Но футболната рулетка показа, че сега испанците са не само силни във футбола, но и по-късметлия от всеки друг отбор в този турнир - те спечелиха с 4: 2.

Финалната игра с италианския национален отбор изобщо не се превърна в битка - силите бяха твърде неравностойни. Испанците преминаха защитата на противника сравнително лесно поради точни подавания в доста бързи атаки, но не се стремяха постоянно да играят на високи скорости. Те бяха доста уверени в способността си да овладеят позиционната обсада на италианците, която демонстрираха през първото полувреме между две отбелязани голове. През втората половина на играта и без това силният отбор отново изигра богатство - италианците бяха принудени да играят в малцинството повече от половин час поради контузия на един от играчите. Испания завърши основния мач на Евро 2012 с поразителен резултат 4: 0 и спечели титлата европейски шампион за трети път в историята си.