Полуфинал на Световното първенство по футбол 2014: Холандия - Аржентина

На 9 юли в бразилския град Сао Пауло се проведе вторият полуфинален мач между националните отбори на Холандия и Аржентина. 60 000 зрители на стадиона станаха свидетели на много нервен мач.

Във втория полуфинал публиката видя футбол на закрито. Първото полувреме започна бавно, с това темпо отборите изиграха целия мач. Основната характеристика на срещата може да се нарече борбата за топката на всяка част от терена. Отборите създадоха плътност на играчи от централната и задната линия, което доведе до много скучна игра в атаката на атакуващите звезди и на двата отбора. Капитанът на Аржентина Лионел Меси за пореден път показа, че не може да помогне на националния отбор на сериозни и значими мачове. Южноамериканският нападател просто беше изключен от играта от Бруно Мартин Инди. Холандецът лично се грижеше за аржентинеца през първото полувреме. Лидерите на холандския национален отбор ван Перси и Робен също не блеснаха с представянето си. Можем да кажем, че отборите са имали минимум подходи към наказателното поле на противника, завършвайки с опасен удар. В атаките на двата отбора липсваше острота.

Първото полувреме завърши с безинтересно, но нервно равенство без голове. Аржентинците бяха малко по-нетърпеливи да опитат да атакуват.

През втората половина на срещата холандците поеха териториалната инициатива за себе си. Топката беше по-голяма и по-добре държана от обвиненията на ван Гаал. Това обаче не даде никакви плодове. Ариен Робен все още беше невидим, ван Перси не успя, а Снайдер не можа да излезе с нищо креативно в холандската офанзива. За контраатаките на Аржентина не може да се говори. Южноамериканските футболисти са забележимо физически пристрастени (което направи европейците по-добри). Меси и компанията абсолютно не успяха. Имаше чувството, че Аржентина, без Лионел, просто не знаеше как да управлява топката в предната линия.

90 минути от срещата завършиха с нули на таблото, което доведе до продължения. В първото продължение холандците имаха пълно териториално предимство, но нямаше опасни моменти. Второто допълнително полувреме също не зарадва феновете с голове. Вярно, още в самия край Паласио можеше да вкара топката във вратата на Холандия, но аржентинецът не можа да реализира опасен изход към вратата на Силисен.

Играчите изиграха 120 минути без отбелязани голове, така че съдбата на билета за финала беше решена в спортната футболна лотария - поредица от дузпи. Европейците загубиха с 2 - 4. Холандците удариха първи. От четирите попадения само два пъти успя да прати топката във вратата и два пъти Аржентина Ромеро спаси. Южноамериканските футболисти бяха много по-точни. И четирите топки удрят целта.

Окончателната победа в дузпите отвежда Аржентина на финала на Мондиала. Сега зрителите ще могат да видят повторение на битката между Германия и Аржентина (финалът на Мондиал 1990 в Италия) във финала на Световното първенство в Бразилия. Холандските играчи ще се задоволят с мач за трето място, в който европейците ще се изправят срещу Бразилия.