Полуфинал на Световното първенство по футбол 2014: Бразилия - Германия

На 8 юли в бразилския град Бело Оризонти се проведе първият полуфинален мач между отборите на Бразилия и Германия. Целият футболен свят с нетърпение очакваше тази конфронтация с надеждата играчите да покажат изключителен футбол. Крайният резултат надмина всички дори най-смелите очаквания.

Играта започна с високи темпове. Бразилците взеха топката от първите минути и се опитаха да застрашат вратата на съперника. След десетата минута от срещата на терена на стадион „Минейрао“обаче започнаха да се случват събития, които дори в най-лошите сънища не можеха да се мечтаят от феновете на бразилския национален отбор.

На 11-ата минута на мача, след ъглов удар, с пълното съгласие на защитниците на южноамериканския национален отбор, Томас Мюлер открива резултата в мача. Германия поведе с 1 - 0. Този гол шокира целия стадион.

На 23-ата минута Мирослав Клозе поставя рекорда за отбелязани голове от един играч в рамките на турнири на световното първенство. Клозе вкарва 16-ия си гол на световното първенство на планетата, като по този начин заобикаля бразилеца Роналдо. Германия поведе с 2 - 0. Както се оказа по-късно, това беше само началото на кошмар за Бразилия.

Германците продължиха да атакуват агресивно и пентакампионите изглеждаха потиснати. Резултатът беше топката на Кроос още в 24-ата минута. 3 - 0 - това беше вече поражение до 24-ата минута на мача. Малцина биха могли да си представят подобно развитие на събитията. Германия смаза всички бразилски защити.

На 26-ата минута Кроос прави дубъл. 4 - 0 в полза на Германия. Германците вече започнаха да се подиграват на домакините на шампионата, разкъсвайки с подаванията си цялата защита на Бразилия в наказателното поле. Но това не бяха всички цели на германския автомобил през първото полувреме.

На 29-ата минута Хедира изпраща петия гол във вратата на отбора домакин на Световната купа. След половин час игра резултатът беше 5 - 0 в полза на Германия.

Бразилците никога не са успели да се възстановят от подобен шок. Първото полувреме завърши с пълен провал на обвиненията на Сколари.

През второто полувреме бразилците излязоха така, сякаш бяха различен отбор. Още от първите минути на второто полувреме южноамериканците се втурнаха в атака. На портата на Нойер имаше няколко опасни момента. Оскар и Паулиньо трябваше да вкарат гол, но вратарят на Германия спаси отбора си.

След нападението на бразилците в първите минути на второто полувреме играта се успокои донякъде. Германците спряха да позволяват на бразилските футболисти да създават голове. Европейците охлаждаха пламъка на южноамериканците с шестия гол, който вкараха. Заместникът Schürrle, на 69-ата минута, слага край на най-елегантната комбинация от германците. 6 - 0 пред Германия.

Десет минути по-късно (в 79-ата минута) Шюрле прави дубъл. След прекрасен пас от върха, германецът първо докосна топката, а с втория мощен удар от бразилското наказателно поле прати топката в близката деветка. Спортният снаряд удари напречната греда и за седми път пресече голлинията на Сезар.

Огромните провали в защитата на Бразилия се случиха, защото всички южноамерикански играчи бяха нетърпеливи да вкарат поне веднъж. Струва си да се каже, че те успяха в самия край на мача. В началото обаче, в 89-ата минута, нов провал в защитата на Бразилия доведе до факта, че Йозил отиде един на един с вратаря Сезар. Ударът на германеца обаче се доближи до гредата. Бразилците се разписаха в следващата атака. Оскар се справи с германския защитник и вратаря в наказателното поле. Това се случи на 90-ата минута на срещата.

Крайният резултат от 7 - 1 в полза на Германия изпраща европейците на финала на Мондиала, а бразилците вече ще трябва да се задоволят с мач за третото място.

Германският отбор играе невероятен футбол. Прекалената академичност в предишните мачове се превърна в чудовищна разрушителна атакуваща сила в полуфиналната среща. Тази игра завинаги ще остане в историята на световните първенства като образователен инструмент за изключителен футбол. А представянето на бразилските играчи в полуфиналния мач на Мондиал 2014 може да се разглежда като ярък пример за това как не можете да играете футбол.