Първият руски бронз в женски скелет

За първи път в историята на Олимпийските игри руски спортист спечели бронзов медал в скелета.

Елена Никитина на пистата

В историята на Олимпийските игри руските състезатели, които се състезават в женската скелетна дисциплина, никога не са се качвали на подиума. До 2014 г. най-добрият руски състезател по скелет беше Екатерина Миронова, която успя да заеме едва седмо място на Олимпийските игри в Канада.

На пистата по санен и бобслей Санки отборът на руските скелети беше представен наведнъж от трима състезатели в този тип състезания - Елена Никитина, Олга Потилицина и Мария Орлова. Според резултатите от олимпийската надпревара и трите момичета влязоха в шестицата, което е доста добър резултат за отбора.

Състезанието по скелет на жени продължи два дни. След първия състезателен ден Елена Никитина зае третата линия в класирането и успя да се задържи на тази позиция след последното си състезание. Общото й време за писта за четирите писти беше 3 минути и 54,30 секунди. Победата под формата на олимпийски златен медал в този спорт отиде при представителката на Англия - Елизабет Ярнолд, а сребърната - при Ноел Пикус-Пейс (САЩ).

Интересен факт беше, че Елена Никитина започна да се занимава със скелет съвсем неочаквано, преди да играе за московския национален отбор по футбол. Тя влезе в руския национален отбор по скелет едва през 2009 година. Още при първото си участие в Световната купа Никитина веднага зае десето място, изпреварвайки сънародниците си с няколко позиции. Бронзовият олимпийски медал в Сочи не е единственият подиум за 21-годишния състезател. През януари 2013 г. тя стана първото руско момиче, което спечели Европейското първенство по скелет.