Световно първенство по футбол 2014: как са играли националните отбори на Нигерия и Босна и Херцеговина

На 21 юни Куяба беше домакин на решаващия мач за отборите на Нигерия и Босна и Херцеговина във втория кръг на Световното първенство по футбол в Бразилия. И двата отбора в първите мачове показаха не най-добрия резултат: Нигерия изравни, а Босна загуби. Затова играта в Куяба беше решаваща за тях по отношение на борбата за достигане до следващия етап на турнира.

Нигерийците и босненците имаха възможност, след като спечелиха мача помежду си, да спечелят първите три точки в турнира, което щеше да запази надеждите им за достигане до следващия етап на Мондиала. Играта не започна с най-бързото темпо. Трябва да се отбележи, че град Куяба е най-горещият от всички градове, които са домакини на мачове от Световната купа в Бразилия. Въпреки това, най-вероятно не топлината е повлияла на липсата на зашеметяващо темпо. Играта беше много важна, така че отборите се опитваха да играят с поглед към собствените си цели, премахвайки грешките.

На 20 минути от срещата босненците вкарват гол. Джеко, получил прекрасен пас от дълбочината на полето, нахлу в наказателното поле и уцели вратата. Реферът обаче вдигна флага, призовавайки за офсайд. Повторението ясно показа, че съдията от Нова Зеландия грубо се е объркал. Всъщност той взе чист гол от босненците.

Феновете на Босна се надяваха, че справедливостта ще надделее в играта. Това обаче не се случи. На 29-ата минута Петер Отемвинге уцели вратата след подаване към Еминика. Последният тарани левия фланг на босненската защита и даде пас на Питър, който прати топката между краката на босненския вратар. Първото полувреме завърши с минимално предимство на африканците.

След почивката играчите на Босна се опитаха да опипат пътя си до портата на нигерийците. Европейците обаче не успяха да атакуват действия. Самите футболисти на Нигерия успяха да създадат опасен резултат в средата на второто полувреме. Босна беше спасена от вратаря, при това на два пъти. Първо Бегович отби опасен удар, а след това, в продължение на атаката на африканците, анулира изхода към целта на нападателя на Нигерия.

Европейците пропуснаха най-реалистичния шанс за победа в последните секунди на мача. Във финалната атака Един Джеко получи възможност от най-изгодната ситуация да пробие по вратата от пътеките на наказателното поле на Нигерия. Африканците обаче бяха спасени от вратаря, а след това и от гредата.

Крайният резултат 1 - 0 в полза на Нигерия изпраща босненците да си съберат багажа, а африканците имат голям шанс да се измъкнат от група F.