Световно първенство по футбол 2014: как Италия се провали в мача с Коста Рика

В град Ресифи, на стадион "Арена Пернамбуко", се проведе поредният футболен мач от Световното първенство в Бразилия, в който се срещнаха лидерите от група D. Националният отбор на Италия и Коста Рика изигра един мач помежду си на 20 юни.

Италия в дебюта на срещата се оказа един от най-лошите отбори в световното първенство. През първите пет минути италианците можеха да тичат само след топката, която беше във владение на костариканските играчи. Първите опасни моменти възникнаха на портата на същия европейски отбор. Опасните кътчета на костариканците доста гъделичкаха нервите на феновете на "скуадра лазура". Самите италианци преди средата на полувремето изобщо никога не удряха целта. Те обаче успяха да извършат опасна атака. Гениалното подаване на Пирло доведе Супермарио до портата, но тъмнокожият нападател поведе неправилно момента - хвърляйки вратаря, Балотели избута спортния снаряд далеч от портата. Марио скоро имаше още един момент. Той стреля опасно от линията на дузпата, но вратарят парира удара.

Футболистите на Коста Рика продължиха да потискат защитата на италианците, като със завидна последователност удариха по вратата. В края на полувремето, след грешка на Келини и очевидно нарушение на правилата от последния в наказателното поле на италианците, съдията беше длъжен да назначи дузпа. Но чилийският рефер помилва Италия. Справедливостта обаче надделя - на 44 минути след фланговия навес Брайън Руис прати топката с глава във вратата на Италия. Първото полувреме завърши точно така - с минимално предимство на костариканците.

През втората половина на срещата се очакваха активни действия от действащите вицешампиони на Европа. Но последното не създаде нито един момент. Дори замените не помогнаха. Костариканските играчи се бориха във всяка част на терена, което доведе до пълна загуба на топката за италианските играчи.

Естественият изход от мача е поредната сензация на Световната купа. Коста Рика побеждава Италия и си осигурява място в плейофите. Италианецът трябва да се опита да не загуби от Уругвай в последния кръг, за да продължи да се бие в турнира.

Италия отново изнервя феновете си и изчислява възможната голова разлика. Сега действащите вицешампиони на Европа и действащите шампиони на Южна Америка имат по три точки. При лична среща на тези съперници ще бъде решена съдбата на второто място в плейофите от група D. Трябва обаче да се признае, че с такава игра Италия няма шанс. Феновете на италианците могат само да се надяват, че разглежданият мач е еднократен зловещ провал.