Как беше Олимпийските игри през 1896 г. в Атина

Първата модерна олимпиада се провежда в Атина (Гърция) от 6 до 15 април 1896 г. В него участваха 241 спортисти от 14 държави. По това време жените не се състезаваха на игрите. Обявени бяха 9 спорта, изиграни 43 комплекта награди.

Програмата на Първите олимпийски игри включваше гръко-римска борба, колоездене, гимнастика, лека атлетика и вдигане на тежести, стрелба с куршуми, плуване, тенис и фехтовка. Състезанията по гребане и ветроходство не се проведоха - имаше силен вятър и бурно море.

Според древните традиции игрите са започнали с лека атлетика. В тройния скок американецът Джеймс Коноли беше най-добър. Неговият сънародник - студентът Робърт Гарет - спечели хвърлянето на диска и тласкането на гюле. Той също завърши втори на дълъг скок и трети на висок скок.

Зрителите не се интересуваха от всички спортове. И така, тенисът изглеждаше на обществеността ужасно скучен, неразбираем. Стрелбата също очарова малко хора. А фехтовката се провеждаше в малка зала пред малка публика. Гимнастиката беше загубена и в общата програма, в която участваха само малки групи гръцки и немски спортисти.

Но колоезденето с обществеността беше зашеметяващ успех. В състезанието на 100 км, след половината дистанция, на пистата останаха само гъркът Колетис и французинът Фламан. Първият имаше проблеми с мотора си и спря да го поправи. Французинът го изчака любезно и след това доведе състезанието до победа. След финала публиката носеше и двамата състезатели на ръце.

Кулминацията на олимпийските игри в Атина беше маратонското бягане. Разстояние - 42 км. 18 бегачи отидоха на старта, най-силните бегачи веднага се откъснаха от останалата част от групата, но изтощени напуснаха състезанието един след друг, след като неправилно разпределиха силите си. Победител стана пощальонът от Гърция - Спирос Луис.

Гърците спечелиха най-много награди - 46 (10-17-19), но по брой златни медали те отстъпиха първо място на спортисти от САЩ. Американците имат само 20 награди (11-7-2). Трето място отиде в Германия с 13 награди (6 + 5 + 2).

Според древната церемония по награждаването победителят беше поставен на лавров венец, изрязан маслинов клон в свещената горичка на Олимпия, бяха връчени грамота и сребърен медал (бронзовият медал беше даден на подгласника). За да информира публиката за това кой е спечелил определено състезание, знамето на страната победител е издигнато на стълба. Така се роди традиция, която стана задължителна на всички международни състезания.

Олимпийските игри през 1896 г. в гръцката столица пробиват стената на недоверие и безразличие от страна на политически и спортни дейци. Въпреки че резултатите бяха скромни, операционната система се превърна в ярко спортно събитие, което предизвика колосален обществен интерес. И основното постижение на I Олимпийски игри е широкото популяризиране на спорта, както и на олимпийските хора, не само в Гърция, но и по целия свят.