Как мина олимпийските игри през 1960 г. в Долината Скуо

VIII зимни олимпийски игри се провеждат от 18 февруари до 28 февруари 1960 г. в американския ски курорт Squaw Valley, който по времето на номинацията му за право да бъде домакин на игрите дори не е бил град. Въпреки това изборът на МОК падна върху него.

Как бяха олимпийските игри през 1960 г. в Долината Скуо

Squaw Valley от самото начало не беше подходящ за зимните олимпийски игри. Подготвителният етап също беше забавен, Международният олимпийски комитет дори помисли за отлагане на Олимпиадата. В резултат на това игрите все още се провеждаха, но много съоръжения нямаха време за изграждане, така че състезанието в някои спортове трябваше да бъде отменено. По-конкретно, бобслейците не стартираха, тъй като нямаше достатъчно пари и време за изграждането на пистата.

Броят на участниците, дошли на олимпиадата, също остави много да се желае, те бяха значително по-малко, отколкото на предишните игри - 665 състезатели от 30 държави. В осем спортни дисциплини бяха изиграни 27 комплекта награди.

Одобреният от МОК химн се игра за първи път на Олимпийските игри в Долината на Скуо. Една от характеристиките на тези състезания беше и височината на терена - Squaw Valley се намира на височина 1889 метра над морското равнище, което създаде допълнителни затруднения за спортистите.

Състезателната програма включваше биатлон, шведът Клаес Лестанден спечели индивидуалната надпревара на 20 км. По отношение на скоростта той загуби от четиринадесет съперници, но успя да спечели благодарение на точното стрелба. Финландецът Анти Тирвайнен спечели сребърния медал, съветският спортист Александър Привалов спечели бронза.

Олимпийците от СССР се представиха много добре в пързаляне с кънки, като спечелиха 6 златни, 3 сребърни и 4 бронзови медала. В ски скоковете нямаше равен на състезателя от ГДР Хелмут Рекнагел. При фигурното пързаляне при мъже и жени и двете злато отидоха при американците - Дейвид Дженкинс и Карол Хейс. При кънките по двойки победата спечелиха канадците Барбара Вагнер и Робърт Пол.

В хокея победата бе отпразнувана от американците, второто място отиде в Канада. Съветските хокеисти заеха третото място, губейки от националния отбор на САЩ с резултат 2: 3, а Канада 5: 8. Ски бягането не беше особено успешно за спортисти от СССР, Мария Гусакова спечели единствения златен медал в състезанието на 10 км. Сребро и бронз получиха и съветските скиорки Любов Козирева и Радя Ерошина. Същите състезатели спечелиха още един сребърен медал в отборната щафета.

Според резултатите от състезанието съветските спортисти заеха първото място в отборната надпревара, след като спечелиха 7 златни, 5 сребърни и 9 бронзови медала, като основният принос за победата направиха скейтърите. Второто място зае обединеният отбор на Германия, който включваше олимпийците от Германия, Германската демократична република и Западен Берлин, те спечелиха 4 златни медала, 3 сребърни и 1 бронзов. Третото място отиде при спортисти от САЩ - 3 златни медала, 4 сребърни и 3 бронзови медала.