Как бяха олимпийските игри във Ванкувър

От 12 до 28 февруари 2010 г. в канадския град Ванкувър се проведоха XXI зимни олимпийски игри. Тези над две седмици бяха изпълнени с много спортни събития. Участниците и зрителите станаха герои и свидетели на победи и поражения, допинг скандали, борба за олимпийски медали и, за съжаление, дори трагични събития. Тази олимпиада за руския отбор беше най-неуспешната в историята на игрите.

От самото начало Олимпийските игри във Ванкувър се проведоха под знака на абсурдна трагедия: още преди откриването на игрите няколко атлети бяха ранени на пистата за бобслей, а млад перспективен спортист от грузинския отбор Нодар Кумариташвили, загина след като се блъсна в метална опора. Затова церемонията по откриването на Олимпийските игри започна с минута мълчание.

Но тогава събитията се развиха по план, въпреки твърде топлото време и проблемите с демонстрантите и стачниците, протестиращи срещу глобализацията. Още на следващия ден, започнаха обичайните олимпийски делнични дни, се състояха първите официални състезания - скачане от трамплина K-90, на финала на който спечели швейцарецът Саймън Аман, който откри резултата за медалите във Ванкувър.

Руските скиори започнаха своите представления не много добре и в резултат на това те получиха едва четвърти места, което треньорите обясниха с лошия избор на ски восък. Първият олимпийски медал за руския отбор спечели фигуристът Иван Скобрев, който зае трето място на разстояние 5 км.

Руският отбор продължи да бъде преследван от неуспехи: двубоецът Нияз Набеев, на когото се възлагаха големи надежди, беше отстранен от състезанието поради повишено ниво на хемоглобин в кръвта. Още в първия мач с финландците руските хокеисти загубиха с 1: 5 и практически веднага отпаднаха от борбата за медали. За първи път от много години в състезанието на спортни двойки няма руски спортисти.

Първото злато за Русия само на 5-ия ден от олимпиадата спечелиха скиорите спринтьори Никита Крюков и Александър Панжински. Евгени Плющенко, който бе предсказан за злато във фигурното пързаляне, зае едва второ място, което също се превърна в неприятна изненада и причина за дълги спорове. Успехът беше придружен от танцьори на лед, скиори в отбора на спринт, биатлонисти и санки, които добавиха още няколко медала към колекцията на руския национален отбор. За първи път в историята на руския спорт Екатерина Илюхина спечели златен медал по сноуборд. В неофициалното отборно събитие руският национален отбор беше едва 11-ти по брой олимпийски медали.

На церемонията по закриването на Олимпийските игри Ванкувър предаде щафетата на руския град Сочи. Да се надяваме, че следващата олимпиада, която ще се проведе през 2014 г., ще донесе повече късмет и медали на нашите спортисти.