Четвъртфинали на Световното първенство по футбол 2014: Бразилия - Колумбия

На 4 юли по бразилско време отборът на домакините излезе на терена във Форталеза, за да се бори за правото да играе на полуфиналите на Мондиала. Съперници на бразилците бяха националният отбор на Колумбия.

Играта започна с много високи скорости. Боят на всяка част от терена беше резултат от многобройни нарушения на правилата, но това не повлия на общото темпо на играта. Още от първите минути бразилците сериозно обсадиха вратата на противника. Колумбия отвърна на удара и бразилците бяха изгонени от многобройни фенове. Още на 7-ата минута публиката видя първия гол в мача. След ъглов удар капитанът на Пентакампион Силва бе първият на топката. Бразилското бедро прати топката във вратата на Колумбия.

След пропуснат гол колумбийците извършиха остра атака, но на удара на Куадрадо липсваше точност.

Половината от първото полувреме беше в ръцете на домакините на шампионата. Хълк имаше няколко точки. Бразилският играч от най-изгодните ситуации победи Оспина на вратата, но колумбийският вратар продължи да блокира пътя на топката във вратата. Второто полувреме на първото полувреме беше по-равномерно от гледна точка на играта. Нямаше толкова много опасни моменти - това се дължи на факта, че отборите се опитваха да играят твърде бързо. Следователно на последния етап липсваше малка липса, за да се създаде възможност за отбелязване на точки.

Втората половина на срещата се проведе със същите скорости. Колумбийците започнаха да имат повече владение на топката, опитаха се бързо да доставят топката до предната линия, но това не даде резултат - защитата на Бразилия изглеждаше много дисциплинирана, когато защитаваше собствените си врата.

В 69-ата минута Дейвид Луис доведе цяла Бразилия до ликуване. След удар от щаба, от около 30 метра, бразилският защитник вкарва красив гол срещу Колумбия. Два стандарта донесоха на бразилците предимство от два гола - 2 - 0.

Колумбийците не се смутиха от това. Те продължиха да търсят късмета си пред вратите на другите. Резултатът беше назначаването на наказателен удар срещу Бразилия в 80-ата минута. Хаамес Родригес от точка отвитал една топка. Това беше шестият гол на колумбиеца в турнира.

Резултатът 2 - 1 изнерви бразилците. Петкратните световни шампиони влязоха в дълбока защита, а колумбийците се опитаха да притиснат противника. Остана обаче много малко време. Бразилия издържа настъплението на Колумбия и се класира за полуфиналите. Заслужава да се отбележи, че много рядко на такива решаващи етапи бразилците бяха толкова притиснати към целта си. Изглежда, че ако Колумбия имаше повече време, резултатът щеше да стане равен. Но футболът не толерира подчинителното настроение.

Бразилия ще играе на полуфиналите срещу Германия на 9 юли, а играчите на колумбийския национален отбор могат да се завърнат у дома като герои. Струва си да се признае. че колумбийците бяха един от най-интересните отбори в световното първенство. Равенството по футбол ги събра заедно с домакините от първенството, което определи изпадането в четвъртфинален етап.