1/8 финали на Световното първенство по футбол 2014: Белгия - САЩ

Финалната среща от 1/8 финалния етап на Световното първенство по футбол се проведе в бразилския град Салвадор. Националните отбори на Белгия и САЩ се бориха за правото да играят на четвъртфиналите на Мондиала.

През първото полувреме фаворитизмът на белгийците не се усети напълно. Американският отбор на практика не отстъпваше на младите талантливи европейци.

Един от най-опасните моменти от първото полувреме беше епизодът в самото начало на срещата. Още в първата минута белгийският играч от гледна точка провери вратаря Хауърд, но последният блокира пътя на топката във вратата. Тогава играта се игра с леко предимство на белгийския отбор. Няколко пъти американците бяха спасявани от вратаря Хауърд. Американските играчи се опитаха да контраатакуват опасно, но това не доведе до осезаеми резултати - цифрите на таблото не се промениха.

Първото полувреме завърши с равенство без голове.

През второто полувреме белгийският тим добави значително. Сега предимството в класа на белгийските играчи се отрази на самата игра. Европейците имаха много добри възможности за гол за американците, но вратарят Хауърд направи чудеса. В един от епизодите американският отбор беше спасен от напречна греда. Белгийците са нанесли повече от двадесет изстрела към целта на отбора на САЩ. Изглеждаше, че се готви гол, но 90 минути от срещата не дадоха на публиката отбелязаните голове. Американските играчи издържаха извънредно.

В продълженията, вече в 93-ата минута, американците все пак отстъпиха. Кевин де Брюйн изстреля великолепния Хауърд отвъд наказателното поле. Белгия поведе с 1 - 0.

След като бе отбелязан гол, отборът на Wilmots не спря дотук. Ромелу Лукаку, който влезе като резерва в продълженията, удвои преднината на европейците в 105-ата минута - 2 - 0. Сега изглежда. че Белгия спокойно ще доведе мача до победа, но европейските фенове трябваше да се изнервят доста във второто продължение.

Отборът на САЩ реши да отиде да щурмува вратата на противника с последната част от силата. Деветнадесетгодишният Джулиан Грийн в 107-ата минута върна един гол. След това европейците станаха забележимо нервни. Американците имаха шанс да си върнат. Но те не можаха да го направят.

Крайният резултат от срещата е 2 - 1 в полза на отбора на Белгия, който сега ще играе на четвъртфиналите с националния отбор на Аржентина. Американците нямат абсолютно нищо, от което да се срамуват - отборът успешно се представи на турнира, след което играчите могат да се приберат с вдигнати глави вкъщи.