Какви олимпийски награди бяха приятна изненада

Резултатите от Олимпийските игри в Лондон, завършили на 12 август, трябва да се считат за много успешни за руския национален отбор. След като спечели общо 82 медала, включително 24 златни, 26 сребърни и 32 бронзови медала, руският отбор уверено зае 4-то място. А по общ брой медали руснаците изпревариха далеч домакините на олимпийските игри - спортистите на Великобритания, които заеха 3-то място само поради големия брой награди от най-висок стандарт.

Разбира се, всяка награда на Олимпийските игри е много почетна както за спортиста, така и за страната, която той представлява. Но дори и сред тях има такива, които дойдоха като приятна изненада и следователно са особено ценни. Например в първите дни на олимпиадата, когато нашият отбор като цяло не се представи много добре, руските мъже по джуди показаха отлични резултати. Не е пресилено да се каже, че нашите спортисти буквално шокираха експертите по джудо и особено японците, които традиционно са много силни в този спорт. Особено приятна изненада бяха златните медали на Арсен Галстян, Мансур Исаев и Тагир Хайбулаев.

Безспорна изненада беше златото на Елена Лашманова, спечелено в състезания по състезателно ходене на разстояние 20 километра. Както самата олимпийска шампионка призна, тя дори не мечтаеше за подобен успех. В крайна сметка всички спортни коментатори и експерти в този спорт вярваха, че основният претендент за първото място е друга рускиня - Олга Канискина. Въпреки това във финалния сегмент на това най-трудно разстояние Лашманова успя да заобиколи Канискина и да спечели олимпийски златен медал.

И, разбира се, не може да не споменем златото на руската двойка гребци-каякари Александър Дяченко / Юрий Постригай на разстояние 200 метра. Британците, традиционно силни в гребането, бяха смятани за безспорните фаворити в тази дисциплина, особено след като руските спортисти започнаха да тренират заедно съвсем наскоро. Въпреки това златото получиха руснаците, а домакините на Олимпийските игри в крайна сметка се задоволиха само с третото място.

Бронзовият медал, получен от руската двойка бадминтон Валерия Сорокина и Нина Вислова, които победиха опитното канадско дуо Алекс Брус / Мишел Лий в мача за трето място, също беше приятна изненада. И точно същото впечатление направи бронзовият медал на бегачката Екатерина Пойстогова, която зае трето място на разстояние 800 метра. Говорейки за това състезание, спортистката не скри, че й е много трудно. „Но успях да стигна до бронза, спечелих буквално няколко стотни от секундата на финала“, усмихна се Екатерина.