Световно първенство по футбол 2014: Какъв беше мачът Гана - САЩ

На 16 юни на стадион Das Dunas в бразилския град Натал се проведе мач за Световната купа по квартет G. Националният отбор на Гана игра с националния отбор на САЩ. Това не е първият път, когато футболната съдба събира тези съперници в една група, а на последното световно първенство в Южна Африка именно ганайците надиграха американците на 1/8-финалите.

Гана - САЩ_
Гана - САЩ_

Играта започна хвърлящо. По-малко от 30 секунди по-късно топката се озова във вратата на националния отбор на Гана. Клинт Демпси нахлу в наказателното поле след хладно проникващо подаване и с прицелен удар от гредата прати топката в далечния ъгъл на вратата. Американският отбор поведе много бързо. Може би този гол ще бъде най-бързият в турнира.

През първото полувреме африканците не можаха да дойдат на себе си. Те атакуваха по-скоро по инерция, имаше много малко интелигентни атаки и американците играха по резултата. Националният отбор на САЩ спокойно държеше защитата, понякога отговаряше с остри атаки. Първото полувреме завърши с минимално предимство за отбора на САЩ.

През второто полувреме африканците се засилиха. Проведени са няколко замени, които значително засилиха играта на националния отбор на Гана. Атаките са по-остри, по-умни и по-бързи. До самия край на мача обаче ганайците не можаха да си върнат. Но все пак целта дойде на 82 минути. След брилянтно подаване с петата на капитана на Гана Гиан, Андре Аю удари близкия ъгъл на вратата на американския отбор. Ударът се оказа много ефективен.

Впечатлението беше, че африканците ще изстискат съперника, но това не се случи. Напротив, на 86 минути имаше рядък корнер пред портите на националния отбор на Гана. След прецизен сервис, Джон Брукс, който изигра само 4 мача за националния отбор, заби с глава топката във вратата на Гана. 2 - 1 САЩ грабват победата, като за пореден път демонстрират, че в турнира в Бразилия противниците не искат да се задоволят с равенство.

Отборът на САЩ печели упорита победа над Гана и се сравнява по точки с Германия, а националният отбор на Гана ще трябва да положи неимоверни усилия, за да се състезава за шансовете за достигане до плейофната фаза.