Как беше мачът Русия - Гърция на Евро

О, не! Не може да бъде! Хайде, последните минути … Един обратен гол! Но ръцете и зъбите, стиснати в напрежение, се разхлабват. Забравено усещане за горчиво недоволство на детето се преобръща, сякаш ярък балон се спука или любима играчка е счупена от ръцете на някой друг. Празникът свърши, разветите знамена паднаха - вятърът на надеждата, който ги изпълни, изчезна.

Как беше мачът Русия - Гърция на Евро 2012

Колко прекрасно започна всичко. Победа над чехите, равенство с Полша, общото подреждане в мачовете от група А - но в крайна сметка равенството с елините би ни устройвало. Перспективата за достигане на четвъртфиналите беше ясно видима не само за феновете от Русия и постсъветските страни, много спортни наблюдатели бяха уверени в резултата от мача. Многократно се чуваха уверения за отличната физическа форма на играчите, освен, че Аршавин имаше проблеми поради скорошна контузия.

Не е известно какво са мислили гърците, но те са играли събрано и организирано. Сухото броене показа, че руският отбор има добри показатели по отношение на процента на притежание на топката - 62 наши срещу 38 от гърците, и по броя на ударите към вратата - 24 от нас и само 5 от гърците. Но зрелището с отбелязване на голове, което би потвърдило предимството на руснаците, изразено в дадените цифри, не беше.

След гръцкия старт, изразен в активни атаки срещу руската порта, инициативата премина към руснаците. Защитата на гърците беше тествана неведнъж от атаките на врага. Но почти в самия край на първото полувреме, след изстрелване от чужбина, гръцкият полузащитник Карагунис „отпечата“вратата на Малафеев. От шока, свързан с пропусната топка, играчите на руския национален отбор така и не успяха да се възстановят. В допълнение към обявената идеална физическа форма се изискваше още нещо: постоянство, сила на волята, характер, късмет, може би.

Второто полувреме, въпреки големия брой удари към вратата на руснаците, се проведе под контрола на гърците. Те отлично защитиха наказателното поле, не дадоха свобода на руските играчи при подавания, упорито се грижеха за противника в собствената си половина. Няколко моменти, които гъделичкаха напрегнатите нерви на феновете, включваха мощен и опасен удар на Дзагоев - но във всички случаи топката премина над гредата.

Наблюдатели отбелязаха, че подаванията на Жирков на входа на наказателното поле не донесоха желания резултат, изглеждаше, че го направи, без да погледне подредбата на играчите. Другият защитник Анюков също не направи това; нямаше много полза от пробивите му по фланговете. Аршавин многократно вземаше единственото решение за атаките, пренебрегвайки възможността за колективни действия с Дзагоев, Широков и други играчи и беше спрян.

Гърците стигнаха до четвъртфиналите, наказвайки руснаците за самочувствие с един гол без отговор. Дик Адвокат каза, че отборът като цяло показа добър футбол. От 1 юли 2012 г. той ще се върне към тренировките с ПСВ Айндховен. Аршавин, който отговори остро на упреците на феновете, е в центъра на скандала: със сигурност има само една крачка от любовта към омразата. Но как ще реагирате, ако някой забие пръст в кървящата ви рана … Простете ни, Андрей, и ние ще ви простим: всички имаме болка на мястото, където надеждата за победа е живяла толкова дълго … Поне в 1/8 финалите Евро 2012.