Световно първенство по футбол 2014: как беше играта Хърватия - Мексико

На 23 юни на Мондиала в Бразилия приключи груповата фаза в групи А и В. В първия квартет на шампионата един от важните и финални мачове беше играта между националните отбори на Мексико и Хърватия. В личната конфронтация на тези отбори беше решена съдбата на билета за плейофната фаза.

Първото полувреме дойде с предимство на хърватите. Те имаха повече владение на топката и се опитаха да атакуват бързо, но европейците не успяха да създадат наистина остри моменти. Най-често хърватите смущаваха защитата на противника с далечни удари.

Представители на Централна Америка избраха тактика за контраатака. Това не е случайно, защото равенството би било достатъчно за мексиканците да напуснат групата. С подобна разбивка Мексико може да бъде отнесен към фаворитите на мача. Игровкой на този отбор през първото полувреме създаде два опасни момента пред хърватските врати. Първо, след далечен удар на вратаря, гредата спаси европейците, а след това Пералта получи чудесен пас от дълбините, отиде на рандъву с Плетикоса, но се подхлъзна и не можа да уцели вратата. Първото полувреме завърши с равенство без голове.

Втората половина на срещата последва малко по-различен сценарий. Хърватите в атакуващите действия се оказаха още по-малко, а мексиканците сякаш добавиха. Първоначално съдията се смили за Хърватия, когато не отсъди дузпа за игра с ръка в хърватското наказателно поле. Но тогава справедливостта надделя. В 72 минути след корнер Рафаел Маркес удря с глава. Радостта на мексиканците беше толкова силна, че старши треньорът им, заедно с играчите, падна в ръцете му на терена.

След това хърватите се разпаднаха напълно. Пропуснаха още два пъти. Андрес Гуардадо в 75-ата минута и Хавиер Ернандес в 82-ата минута вкараха опустошителен резултат. Сега никой не се съмняваше, че мексиканците напускат групата. Хърватите успяха да си върнат един гол в края на мача, но това не беше голяма утеха. Иван Перишич в 87-ата минута вкара единственото попадение срещу мексиканците.

Крайният резултат от играта 3 - 1 в полза на Мексико позволява на победителите да спечелят 7 точки в група А. В същото време те се сравняват с Бразилия, но отстъпват на домакините на шампионата единствено по разликата между головете вкара и допусна. Бразилия е на първо място, а Мексико на второ място. Сега отборът на Мексико ще се срещне с националния отбор на Холандия в 1/8-финалите.