Копа Америка 2016: преглед на мача САЩ - Колумбия

В нощта на 4 юни 2016 г. в САЩ стартира юбилейният турнир Копа Америка, посветен на стогодишнината на футболните федерации на Южна Америка и стогодишнината от турнира сред латиноамериканските национални отбори. В престижното състезание участват национални южноамерикански отбори, както и отбори от Централна и Северна Америка. Първият мач се проведе в Сан Франциско. Състезаваха се отборите на САЩ и Колумбия.

Откриващият мач на Копа Америка през 2016 г. започна с интензивни темпове. Отборите от първите минути се опитаха активно да си създадат голови шансове, но през първите пет минути нямаше опасни ситуации нито на портата на американците, нито в наказателното поле на колумбийския национален отбор. Играта беше взривена с гол в 8-ата минута. Националният отбор на Колумбия спечели правото за корнер от десния фланг. Блестящият сервис на Едвин Кардона в наказателното поле намери своя адресат. Защитникът на Милан и Колумбия Кристиян Сапата изпрати топката във вратата с удар с едно докосване. Колумбия поведе с 1: 0.

След пропуснатия гол американците се опитаха да търсят щастие пред вратите на други хора, но атаките на националния отбор на САЩ очевидно липсваха остротата на атаките. През цялото първо полувреме може да се различи само удар на Клинт Демпси извън наказателното поле в 36 минути. Топката прелетя близо до вратата на националния отбор на Колумбия.

В края на полувремето колумбийците отново успяха да се разграничат. Първо южноамериканските футболисти повалиха атакуващия импулс на американския отбор, а след това имаха право на дузпа. В 41-ата минута капитанът на Колумбия Джеймс Родригес не пропусна. На почивката отборите отидоха с два гола предимство на колумбийския национален отбор.

Националният отбор на САЩ не успя да започне активно второто полувреме. Първите петнадесет минути колумбийците уверено притежаваха инициативата. Едва в 59-ата минута американците получиха правото към първия корнер, след което имаше опасност пред вратите на Оспина. Клинт Демпси удари с глава, но вратарят, заедно с колумбийски защитник, успяха да спрат топката на линията. В 64-ата минута същият Демпси стреля опасно от свободен удар, но първият номер на колумбийците отби удара.

През последните петнадесет минути срещите не бяха увенчани с голове. Играчите на колумбийския национален отбор имаха най-голям шанс за гол. В 77-ата минута Карлос Бака отиде един на един с американския вратар, но ударът на колумбиеца удари напречната греда.

Крайният резултат от срещата 2: 0 в полза на колумбийския национален отбор позволи на южноамериканците да спечелят първите три точки в турнира и временно да водят класирането на група А.