Летни олимпийски спортове: Водна топка

За първи път правилата на отборната игра с топка в басейна бяха формулирани от англичанина Уилям Уилсън. По този начин той се опита да симулира водния аналог на ръгби. Правилата за водна топка приеха съвременната си форма през 80-те години на XIX век и с възраждането на традицията за редовно провеждане на Олимпийските игри те бързо заеха постоянно място в програмата си за нов спорт.

Целта на всеки от двата отбора от осем играчи е да вкара повече голове във вратата на противника, отколкото да пусне в своите. Триметровите порти се носят от противоположните страни на басейна на разстояние не повече от 30 метра една от друга и се издигат на почти метър над водата. Правилата също така регламентират стриктно методите за отнемане на топката от противника, а за тяхното нарушение има 20-секундни премахвания - плувци чакат във водата, в специално обособения ъгъл на басейна. Общото време за игра - 32 минути - се разделя на четири полувремена и реферът, който го брои, спира хронометъра, когато топката не е в игра (подготовка за свободни хвърляния, заемане на положения след гол и т.н.).

Този спорт се появи в олимпийската програма отдавна - вече във вторите летни игри 7 отбора взеха участие в турнира по водна топка. Вярно е, че тогава принципът "една държава - един отбор" не беше спазен, следователно например бронзови медали бяха присъдени на два френски отбора наведнъж. И първите олимпийски шампиони бяха представители на родината на този спорт - британците победиха белгийците на финала.

На III летни олимпийски игри турнирът по водна топка се счита за изложбен - в него взеха участие няколко американски отбора. И като се започне със следващите игри, проведени през 1908 г. в Лондон, такива състезания се провеждат редовно. Жените спечелиха правото да участват в летните игри и в този спорт само сто години след дебюта на водна топка на Олимпийските игри - първият турнир за жени се проведе през 2000 г. в Сидни.

Същата година и двата руски отбора печелят медали - жените печелят бронзови медали, а мъжете губят от унгарския отбор във финалната среща. На следващата олимпиада нашите мъже също не излязоха на подиума - спечелиха бронзови медали. Все още нямаме други награди в този спорт, но мъжкият национален отбор на СССР ги има 7. Унгарските олимпийци доминират в този спорт - стават първите девет пъти и три пъти заемат останалите две стъпала на олимпийския подиум.