Най-противоречивите олимпийски шампиони

Въпреки факта, че основните разпоредби на Олимпийските игри са мир, приятелство и взаимно разбирателство, състезанието в състезанието се развива с отмъщение. А някои спортисти са готови буквално да изгризат медал със скандал. И има много такива воини.

Една от най-скандалните олимпийски игри в историята е тази, която се проведе през 1912 година. Списък с всички нарушения и кавги, които са били записани на него, се побира в отделна книга от 56 страници. Един от най-известните скандали на тази олимпиада включва американски спортист. Той беше индианец по рождение. На състезанието той веднага получи 2 златни медала и стана лидер на тези игри. Ръководството на САЩ обаче беше недоволно от факта, че първото място беше заето от представител на племето, с когото американците имаха непримирими различия. А Америка самостоятелно поиска да лиши шампиона от медали (въпреки факта, че тези награди бяха в съкровищницата на САЩ), позовавайки се на факта, че той е професионален спортист и не може да участва в аматьорските игри. След това медалите бяха отнети и кариерата на шампиона беше прекъсната.

На игрите през 1904 г. в САЩ имаше скандал с маратонци. Именно тази дисциплина беше една от най-обещаващите по това време. Първият, който дойде на финалната линия, беше американецът Фред Лорц, който значително изпревари съперниците си. По-късно тайната на неговата пъргавина беше разкрита. След като изтича около една трета от пистата, той спря. Причината беше проста - краката му бяха тесни. Тогава обаче един от феновете откри спортиста, който придружи идолите си в кола по магистралата, минаваща наблизо. Той покани изоставащия маратонец да го вдигне. Така стигнаха почти до финалната линия. Но когато Фред Лорц слезе от колата, за да продължи, публиката го видя на трибуните. Така измамата беше разкрита. След това медалът беше връчен на втория състезател, който дойде на финалната линия. Оказа се обаче, че не всичко е било така гладко с неговата надпревара. Буквално в края на пистата той се почувства зле и треньорът му инжектира упойка, което сега ще се счита за допинг.

Диктатурата на Хитлер оставя своя отпечатък върху Олимпийските игри през 1936 година. Тогава претендентът за златото в надпреварата от Швейцария беше отстранен от участие в състезанието. Причината е доста типична за онова време и политиката на фюрера - спортистът е бил женен за еврейка.

През 1972 г. на Олимпийските игри възниква противоречие между националните отбори по баскетбол на САЩ и СССР. Реферите нарушиха правилата и издаваха сирена, указвайки края на срещата, 3 секунди преди края на официалното време. В резултат отборът Америка спечели. Именно това нарушение обаче беше причината за оспорване на резултатите. Последното полувреме трябваше да се преиграе. В продължения националният отбор на СССР успя да изпълни необходимото хвърляне и стана победител. Американците загубиха тогава за първи път. Поради това те бойкотираха церемонията по награждаването.

Редица спортисти, спечелили Олимпиадата на съдийските грешки, също могат да бъдат наречени скандални шампиони. То се проведе през 1932 г. в Лос Анджелис. Тук почти всяко състезание беше нарушено поради неправилната работа на съдиите и съдиите. Така например, състезателят, който бяга с 2 метра по-малко от този, който завърши втори, победи в състезанието на 200 метра. Това се дължи на техническите несъвършенства на пистите.

Първият допинг скандал се разиграва през 1988 г. в Сеул. Тогава канадският състезател-бегач завърши дистанцията с неочаквано висок резултат - 9,79 секунди. Естествено, той получи златен медал. Два дни по-късно обаче той е лишен от нея поради факта, че е установено използването на допинг от шампиона.

Олимпийските игри в Солт Лейк Сити също са богати на скандали. Руските фенове с радост отпразнуваха първото място в спортното фигурно пързаляне на Елена Бережная и Антон Сихарулидзе. Американската страна обаче не хареса това подреждане, защото канадците бяха техните фаворити. Започна разговор, че руснаците са подкупили съдиите, в резултат на което са получили награда. За да се избегнат допълнителни клюки, бе взето безпрецедентно решение и две двойки - руснаци и канадци, отидоха на церемонията по награждаването на златните медали.

Самостоятелната спортистка Ирина Слуцкая също имаше проблеми с получаването на медал. Съдиите смятаха, че програмата на американката Сара Хюз е по-добра от тази на рускинята. Според международни наблюдатели обаче това изобщо не е било така. Но съдиите останаха непреклонени - в резултат Слуцкая зае второ място.

Друга неприятност на същата олимпиада се случи с руската скиорка Лариса Лазутина. В този момент, когато вече беше на крачка от златния медал, тя бе дисквалифицирана, като обясни, че състезателката, според резултатите от тестовете, е приемала незаконни наркотици.