Зимни олимпийски игри 1956 г. в Кортина д'Ампецо

Петите (зимни) олимпийски игри се провеждат през 1956 г. в Кортина д'Ампецо (Италия) от 26 януари до 5 февруари. В тях взеха участие 942 спортисти, включително 146 жени, от 33 държави. Тази година отборът на СССР дебютира на игрите (53 състезатели), което коренно промени съотношението на силите. Общо са проведени 245 състезания в 5 вида спорт, програмата за ски състезания е променена и разширена. И така, вместо състезанието на 18 км, се проведоха ски състезания на 15 и 30 км. Жените се бориха за злато в щафетата 3х5 км.

Още през 20-те и 30-те години на миналия век Кортина д'Ампецо е доста известен център за зимни спортове. Тук се провеждаха шампионати по алпийски ски и ски. Този курортен град също е номиниран за Олимпийските игри през 1940 г.

До началото на игрите градът е напълно преобразен. Издигнат е красив модерен стадион с тристепенни трибуни, подготвена е високопланова високоскоростна писта за скейтъри. Изграден е и нов трамплин (80 м) - според участниците в състезанието, един от най-добрите в света.

За първи път тази година един от спортистите от името на всички участници в игрите положи олимпийска клетва (това беше направено от италианката Джулиана Ченал-Минуцо). Телевизионното излъчване на подобни състезания също се провежда за първи път.

Както вече споменахме, спортистите на СССР коренно промениха съотношението на силите в своя полза. Те са участвали във всички състезания с изключение на бобслей и фигурно пързаляне. Л. Козирева спечели първото злато на 10 км ски състезание за Съветския съюз, а второто и третото място също бяха споделени от съветските скиори. В щафетата съветският отбор спечели сребро, а след това финландските скиори. Първите олимпийски победители в историята не от скандинавските страни бяха и нашите спортисти - Павел Колчин допринесе с 3 награди за националния отбор на СССР - 1 златен и 2 бронзови медала.

При ски бягането за мъже борбата беше относително равномерна. Норвежци, финландци, шведи и спортисти от СССР получиха по една най-висока награда. При ски скоковете най-добрият стана финландецът Л. Hyvärinen (81 и 84 м), който тренираше новата техника на скокове, а S. Stenersen от Норвегия отпразнува победата в биатлона. Състезанията по алпийски ски бяха уверено доминирани от австриеца А. Зайлер, спечелил и трите вида състезания.

Що се отнася до основната сензация на VIII зимни олимпийски игри, съветските спортисти я представиха на публиката. Норвежците, които бяха главата и раменете преди всичко през 1952 г., се задоволиха само с две сребърни награди. Състезателите от СССР този път бяха по-добри: това беше доказано с нов световен рекорд (40, 2 s) и „златото“на Е. Гришин на разстояние 500 м, както и два световни рекорда (и, разбира се, 2 златни медали) на разстояние 1500 м все същите Гришин и Ю. Михайлов. Олимпийският рекорд на разстояние 5000 м е поставен от нашия Б. Шилков. Северняците отпразнуваха победата само веднъж - на 10 000 м (1-во място зае шведът С. Ериксон).

В бобслей (двойка) италианците спечелиха сребърни и златни медали, швейцарците спечелиха златни медали на четворките, а Италия се задоволи с второто място. В еднофигурното пързаляне фигуристите от САЩ станаха шампиони, а в двойката програма - от Австрия.

Хокеистите на националния отбор на СССР уверено победиха всички свои съперници и станаха шампиони на Олимпийските игри, а непобедимите канадци се задоволиха само с 3-то място, оставяйки САЩ напред (те загубиха от американците с 1: 4).

В резултат на това СССР в общото класиране зае първата линия - 104 точки и 16 медала (7-3-6), второто място беше в Австрия - 66, 6 точки и 11 медала (4-3-4), третото място беше във Финландия - 57 точки и 6 медала (3-3-1).