Зимни олимпийски спортове: Бързо пързаляне

При пързаляне с кънки е необходимо да се премине през дадено разстояние в затворен кръг на леден стадион. Победител е състезателят, който стига до финалната линия по-бързо от останалата част от състезанието. Такива състезания се наричат циклични.

Състезанията по бързо пързаляне се провеждат отдавна. Първият клуб за бързо пързаляне с кънки се появява в Англия през 1742 г., а официалните състезания по този спорт започват през 1763 г.

От 1892 г. работи Международният съюз по кънки ISU (ISU), който включва повече от 60 национални федерации. През 1924 г. скоростното пързаляне е включено в зимната програма на Олимпийските игри. Отначало в него се състезаваха само мъже, но от 1960 г. се организират и състезания за жени.

Олимпийските фигуристи бягат както на къси, от 500 до 1500 м, така и на дълги разстояния, чиято дължина варира от 3 до 10 км.

Участниците в състезанието изминават дистанцията заедно. В този случай единият преминава по външната страна на кръга, а другият по вътрешната пътека.

Съветските, а след това и руските спортисти показаха добри резултати в този спорт. Например те спечелиха 7 наградни медала в дебютното състезание за съветски скейтъри. Това се случи по време на VII зимни олимпийски игри през 1956 година. Спортистката Мария Исакова, представляваща Съветския съюз, получи световното първенство три пъти и донесе 3 награди от Олимпийските игри.

Спортистите използват специално оборудване, чийто основен елемент са кънките. Острието е фиксирано в областта на големия пръст на състезателя и остава на леда по-дълго, когато фигуристът крачи. Обувките, към които са прикрепени остриетата, са направени от отливки за крака, изработени от високотехнологични материали. В допълнение към кънките, важна роля играе изборът на костюм за състезанието. То трябва да е близо до тялото, но да не пречи на движението. За да се разработят нови, усъвършенствани тъкани, от които се изработват костюми за бързо пързаляне, се извършват аеродинамични проучвания на различни материали.

Професионалното оборудване помага на спортистите да избегнат определени наранявания. Високата скорост, която скейтърите развиват и обръщат извивките на ледения кръг, може да доведе до падане и нараняване от острието на кънките на атлета, който тича заедно с него.