Как мина Олимпиадата през 1960 г. в Рим

Седемнадесетте летни олимпийски игри през 1960 г. се провеждат в Рим от 25 август до 11 септември. Те бяха първите летни олимпийски игри за Италия, първите зимни игри в тази страна се проведоха четири години по-рано в малкия град Кортина д'Ампецо.

Как мина Олимпийските игри през 1960 г. в Рим

Рим е избран за столица на 17-те летни олимпийски игри на 50-ата сесия на Междунационалния олимпийски комитет в Париж на 15 юни 1955 г. Основният съперник на Рим беше швейцарската Лозана, но на финалното гласуване Рим спечели с резултат 35:24.

Вечният град беше забележително подготвен за състезанието, състезателите се състезаваха в 18 комплекса. За състезанието са използвани исторически предмети: древните бани в Каракала са били домакини на гимнастички, подложки за борба са поставени в базиликата Максенций, маршрутът на маратона е минавал по древния път Апия до Колизеума.

Пет хиляди и половина спортисти от 83 държави се състезаваха за 150 комплекта медали в 18 вида спорт. Церемониите по откриването и закриването на Олимпийските игри се проведоха на новия стадион Foro Italico, който можеше да побере 90 000 зрители.

Съветският отбор пристигна на игрите с 285 души. Сметката за златни медали беше открита от Вера Крепкина, която скочи най-дълго. Людмила Шевцова спечели състезанието на 800 метра, Елвира Озолина спечели злато за хвърлянето на копие. Ирина Прес спечели състезанието на 80 метра, сестра й Тамара се отличи в хвърлянето на гюле и диска, като взе сребро, а Нина Пономарева взе златния медал.

Сред мъжете спортисти в националния отбор на СССР се отличиха Виктор Цибуленко (злато в хвърлянето на копие), Василий Руденков (хвърляне на чук). Пьотр Болотников спечели състезанието на 10 км, Робърт Шавлакадзе спечели високия скок, Владимир Голубничи спечели състезанието на 20 км.

Американската състезателка Уилма Рудолф се радваше на огромна популярност на игрите, спечелвайки заслужено злато. За изящното си бягане тя получи прякора Черната газела. Първият олимпийски шампион, представляващ Африка, беше маратонецът Абебе Бикила (Етиопия), който пробяга цялото разстояние бос.

От нашите боксьори само лекият Олег Григориев получи титлата шампион. В Рим звездата изгря до Касий Клей, който спечели титлата в полутежка категория на 18 години. След това сменя името си на Мохамед Али и е избран за най-големия шампион в тежка категория в професионалния бокс. Сред съветските борци Иван Богдан, Автандил Коридзе и Олег Караваев станаха призьори.

Гребецът Вячеслав Иванов спечели състезанието сам, като повтори успеха си в Мелбърн. Съветската каякарка Антонина Середина спечели сингли и двойка с Мария Шубина.

Съветските фехтовачи се представиха добре. За първи път в историята на Олимпийските игри мъжките и женските отбори по фолио спечелиха победи, индивидуалният турнир бе спечелен от спортиста Виктор Жданович.

Най-добрият спортист на игрите беше признат за съветския щангист Юрий Власов, който постави олимпийски рекорди в тежка тежест и за трите движения, както и в общия класически триатлон (537, 5 кг). Неговите записи стават световни рекорди едновременно. С лека ръка на Юрий, пътят към това заглавие беше отворен за Василий Алексеев, Леонид Жаботински и Андрей Чемеркин.

Това беше първата олимпиада, която получи пълно телевизионно покритие. Излъчванията на живо се провеждаха в 18 европейски държави и с леко закъснение поради разликата във времето в САЩ и Канада.

На игрите бяха поставени 74 олимпийски рекорда, от които 27 надхвърлиха световните рекорди. Съветският национален отбор запази водещата позиция в неофициалния отборен турнир, спечелвайки 103 медала, 43 от които златни. На второ място се класира отборът на САЩ (71 награди, 34 златни медала). Третият беше обединеният отбор на Германия (ФРГ и ГДР), който получи 42 медала (12 златни).