Летни олимпийски спортове: Баскетбол

Баскетболът се появи в олимпийската програма на последния предвоенен форум - през 1936 г. в Берлин. В него участваха 23 отбора, което направи турнира по баскетбол най-представителният сред отборните спортове на XI летни игри. Първото злато в този спорт отиде в отбора на САЩ, вторият бяха канадците, а третият - мексиканците.

Американците продължиха да доминират в този спорт - от дузина турнири, в които отборът на тази страна взе участие, те загубиха първенството само в три. Два пъти на най-горната линия националният отбор на СССР успя да бъде, веднъж - националният отбор на Аржентина. През Олимпийските игри през 1980 г. американците не участваха, а след това златото отиде в югославските баскетболисти. За сметка на съветските отбори, освен две златни награди, има четири сребърни и три бронзови - това е втората линия в консолидирания рейтинг на постиженията на мъжките баскетболисти.

Баскетболът за жени беше добавен към програмата на летните игри десет олимпийски цикъла по-късно, преди XXI Олимпийски игри, които се проведоха в Атланта през 1976 г. Първият турнир беше спечелен от баскетболистите на Съветския съюз, както и следващият, който се проведе без участието на американците. За пореден път на летните игри през 1992 г. в Барселона отбор, съставен от играчи от бившите републики на СССР, се отличи в състезанията по баскетбол. Във всички останали олимпийски турнири за жени, а те вече са шест, спечелиха само националните отбори на САЩ.

През периода, в който тя е действала като независима държава, мъжките баскетболни отбори в Русия никога не са успели да спечелят олимпийски медали. Жените имат най-добри резултати - те спечелиха бронзови медали в последните два летни спортни форума.

Според действащите разпоредби професионалните баскетболисти имат право да участват в олимпийски турнири по баскетбол. Изборът на отбори, на които е разрешено да стартират в него, се извършва по предварително определена схема, при която в квалификационните състезания се разкриват само три места. Останалите са разпределени между шампионите на Африка, Америка (2 отбора), Азия, Европа (2 отбора) и Океания. Още едно място се присъжда на настоящия световен шампион и националния отбор на страната домакин на олимпиадата.