Летни олимпийски игри през 1920 г. в Антверпен

Летните олимпийски игри, VII поредни, се проведоха в Антверпен. Те бяха официално отворени на 14 август и затворени на 30 август. Първите състезания в техните рамки (състезания на фигуристи и хокеисти) обаче се проведоха през април. През юли яхтсмени и стрелци се бориха за медали, а футболистите играха през август и септември.

Олимпийските игри през 1920 г. в Антверпен се провеждат общо от 23 април до 12 септември. 2675 състезатели (включително 78 жени) от 29 страни по света се състезаваха за най-високите награди в 158 дисциплини от 25 спорта. Най-младият участник беше Нилс Скоглунд от Швеция (14 години и 8 дни), най-възрастният беше Оскар Суан, отново от Швеция (72 години и 281 дни). Националният отбор на САЩ спечели най-много медали - 94 парчета. Американците Лойд Спунър и Уилис Лий имаха най-много медали - по 7 броя.

Състезанията по лека атлетика се проведоха от 15 до 23 август. 509 мъже се състезаваха за медали в 29 дисциплини. Най-младият състезател беше испанецът Диего Ордонес (16 години и 283 дни), най-възрастният беше Мат Макграт, родом от САЩ (42 години и 243 дни). Най-много отличия спечелиха финландецът Пааво Нурми и шведът Ерик Бакман - по 4 медала.

При мъжете за първи път бе добавено състезание на 3000 м с препятствия.

Не бяха поканени спортисти от Германия и съюзнически държави от Първата световна война (България, Турция и Австро-Унгария). По политически причини спортистите от Съветска Русия също не присъстваха на Олимпийските игри.

В Антверпен за първи път е издигнато олимпийското знаме и е произнесена олимпийската клетва - тези традиции се зачитат днес.

Героят на игрите беше финландецът Пааво Нурми, който спечели кроса в индивидуалното и отборно първенство и състезанието на 10 000 м, а също така спечели сребърен медал в надпреварата на 5000 м. Англичанинът Алберт Хил спечели 2 най-добри награди - в 800 и 1500 м състезание.

В Антверпен той завършва кариерата си, като печели четвъртия си олимпийски златен медал в кариерата си (маратон), един от героите на Олимпийските игри през 1912 г. в Стокхолм - пребиваващият Ханес Колехмайнен. В допълнение към четири златни награди, той имаше и едно „сребърно“.

Общото класиране по медали (по брой на най-високите награди) бяха водени от отбора на САЩ с 9 златни, 12 сребърни и 8 бронзови медала. Финландия също имаше 9 златни медала, но среброто и бронзът бяха съответно 4 и 3. Трето място - Великобритания - 4 награди за всяка стойност.