Как мина финалният мач на Евро

На финала на настоящото европейско първенство се срещнаха победителите от предишния цикъл, испанците и италианския национален отбор. На Евро 2008 тези отбори влязоха в конфронтация на етапа на четвъртфиналите. Тогава основното и продълженията завършиха наравно - 0: 0, а при дузпите бъдещите победители в турнира се оказаха по-силни.

Как мина финалният мач на Евро 2012

Този път италианците стигнаха до финала, въпреки че малцина вярваха в това. В същото време в хода на турнира отборът показа отличен футбол, напусна групата заедно с Испания, като по никакъв начин не й отстъпи в двубой на пълен работен ден. След това, на полуфиналите, скуадра адзура победи друг любимец на турнира, германския национален отбор, по всички футболни преброявания.

Уви, да постави антирекорд във финалната среща, губейки от опонента си с резултат 0: 4. Преди това най-голямото поражение във финала на европейското първенство беше 0: 3. С този резултат националният отбор на СССР загуби от Германия през 1972 година. Но италианците не могат да бъдат обвинявани за това - те направиха всичко, което можаха. Тази Испания стана напълно различна от преди. За всички турнири тя създава отбори, които се считат за фаворити, но отпадат поради психологически фактор. В резултат на това те дълго време не можеха да спечелят нищо и спряха да вярват в тях. Сега, когато Испания постигна титлите на световен и европейски шампион, отборът стана уверен, спортен нахален, не признава никакви авторитети. Затова на финала тя издаде фееричен футбол.

На 14-ата минута Сеск Фабрегас, след като успешно игра по фланга, изстреля малко топката назад, а Давид Силва, който изтича, успешно го прати във вратата с глава. Италианците се втурнаха да се възстановят и имаха добър сегмент, но испанците явно се защитиха, изчакаха по крилата и изчакаха 41 минути. Изумителен пробивен пас намери Жорди Алба в авангарда на атаката и той, останал сам с Буфон, явно прати топката във вратата.

Италианците все още нямат късмет. Преди почивката той беше контузен и защитникът Киелини беше заменен. След почивката, когато треньорът на „Скуадра Адзура“Сезаре Прандели, спасявайки играта, направи още две смени, изведнъж Тиаго Мота, който току-що влезе на терена, не можа да продължи играта. Тъй като лимитът на заместванията беше изчерпан, италианците бяха по-многобройни и продължиха да се бият. Но беше ясно, че силата им се топи и с два удара на Фернандо Торес и Хуан Мата Испания довърши своя съперник. И в двата случая това бяха едни и същи смазващи подавания зад гърба на защитниците, с които никой не може да се справи три поредни големи турнира.